Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie leasingów

Data publikacji 30.10.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z bielskiej komendy oraz prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej zatrzymali kolejne osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej. Przestępcy specjalizowali się w zawieraniu umów leasingowych na zakup maszyn budowlanych, drogowych, linii produkcyjnych i luksusowych samochodów, których nie spłacali. Ze wstępnych ustaleń wynika, że oszuści wyłudzili około 50 milionów złotych na szkodę różnych firm.

W ostatnich dniach śledczy zatrzymali pięciu mieszkańców województwa łódzkiego w wieku od 36 do 59 lat. Podejrzani usłyszeli zarzuty przestępstw, za które może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Wczoraj trzech z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Dwóm pozostałym prokurator zakazał opuszczania kraju, zatrzymał ich paszporty oraz zastosował poręczenia majątkowe. Działalność grupy przestępczej, w skład której wchodzili zatrzymani, polegała na posługiwaniu się sfałszowaną dokumentacją. Zabezpieczeniem ewentualnych przyszłych roszczeń miały być przedmioty leasingu, np.: linia technologiczna, sprzęt budowlany, specjalistyczne maszyny i urządzenia oraz luksusowe samochody.

Przestępczy proceder trwał od 2008 roku i polegał na uzyskiwaniu środków na zakup nieistniejących maszyn i urządzeń. Często te same maszyny lub pojazdy podstawiane były wielokrotnie do różnych leasingów. W przypadku kontroli podmieniane były jedynie tabliczki identyfikujące dany przedmiot. Sprawcy pozorowali też sprzedaż przedmiotów leasingu poprzez nawet kilkunastokrotne zwiększanie ich wartości. Ponadto używali specyficznego nazewnictwa przedmiotów, np. zwykła minikoparka na fakturach stawała się specjalistycznym urządzeniem do wykopów, przez co wielokrotnie wzrastała jej wartość.

Ustalono, że w przestępczy proceder zaangażowanych było około 100 podmiotów gospodarczych z całej Polski, a firmą wiodącą była jedna ze spółek z Bielska-Białej. Współpracujące ze sobą firmy pozorowały wysokie zyski poprzez transfery dużych kwot. Umowy zawierano przez podstawione osoby. W tym celu w różnych hospicjach, czy środowisku pospolitych przestępców wyszukiwano osoby w podeszłym wieku lub złym stanie zdrowia, którym „sprzedawano” udziały spółek. Sprawcy przepisywali udziały płacąc za nie od 1 tys. do 2 tys. złotych. Trzej tacy „prezesi” już nie żyją.

Do tej pory śledczy zatrzymali 16 osób w wieku od 27 do 59 lat, którym przedstawiono łącznie 130 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów w celu wyłudzenia leasingów oraz oszustw dotyczących mienia wielkiej wartości. Łączna suma spowodowanych przez nich strat wynosi około 50 milionów złotych. Dziesięciu z zatrzymanych, decyzją bielskiego sądu, na wniosek policjantów i Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, zostało już tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostały zastosowano dozory, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów oraz poręczenia majątkowe. Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości blisko miliona złotych.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony