Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w przestępczość paliwową

Data publikacji 08.11.2013

Policjanci KSP przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚ KGP oraz wywiadu skarbowego Ministerstwa Finansów rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która poprzez stacje benzynowe sprzedawała paliwo przerobione z oleju opałowego na napędowy nie odprowadzając przy tym należnego podatku VAT. Straty Skarbu Państwa wynoszą 22 mln złotych. Zatrzymano 6 osób, w tym 3 organizatorów przestępczego procederu. 5 z nich usłyszało zarzuty dokonania przestępstw skarbowych związanych z obrotem paliwami i uszczupleniem podatku od towarów i usług działając w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uszczuplenia podatkowe wielkiej wartości.

Policjanci stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przy współpracy wydziału do spraw odzyskiwania mienia oraz wydziału realizacyjnego, a także funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego KGP i wywiadu skarbowego Ministerstwa Finansów przeprowadzili działania mające na celu rozbicie grupy przestępczej zajmującej się przerabianiem oleju opałowego na napędowy oraz dystrybucją paliwa poprzez stacje benzynowe z pominięciem zapłaty należnego podatku VAT na rzecz Skarbu Państwa.

W trakcie działań funkcjonariusze jednocześnie weszli pod 11 wytypowanych adresów, gdzie zatrzymali 6 osób w wieku 24 – 42 lat, związanych z przestępczym procederem, w tym 3, które prawdopodobnie zorganizowały ten proceder. Jak ustalili w trakcie realizacji sprawy policjanci, osoby kierujące grupą założyły spółkę prawa handlowego na podstawioną osobę, tzw. słupa. W ramach tej spółki prowadzono obrót paliwem, które wcześniej zostało przerobione z oleju opałowego na napędowy.

Według funkcjonariuszy wywiadu skarbowego, którzy towarzyszyli policjantom, takim działaniem mężczyźni uszczuplili Skarb Państwa na ponad 22 miliony złotych, powodując straty w podatku akcyzowym, dochodowym, VAT oraz w opłacie paliwowej. Jednocześnie zatrzymane osoby utrudniały organom ścigania stwierdzenie pochodzenia pieniędzy z przestępstw. Określone kwoty pieniędzy były przelewane poprzez założone do tego celu rachunki bankowe różnych podmiotów gospodarczych.

Podczas działań policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar samochód osobowy o wartości około 500 tysięcy złotych, pieniądze w kwocie 200 tysięcy złotych, rower o wartości 10 tysięcy złotych oraz broń myśliwską. Zabezpieczono także około 40 tysięcy litrów odbarwionego oleju opałowego, który miał być przeznaczony do sprzedaży jako olej napędowy oraz kompletną linię do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w naczepie ciągnika siodłowego. Ponadto dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej na rachunkach bankowych 4 podmiotów gospodarczych zablokowano pieniądze w wysokości prawie 4,5 miliona złotych.

5 zatrzymanym osobom: 39-letniemu Arkadiuszowi J., 37-letniemu Piotrowi Ś., 42-letniemu Jackowi J., 40-letniemu Krzysztofowi L. i 24-letniej Martynie K. zostały przedstawione zarzuty dokonania przestępstw skarbowych związanych z obrotem paliwami i uszczupleniem podatku od towarów i usług działając w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uszczupleń podatkowych wielkiej wartości.

W stosunku do 4 z nich zostały zastosowane dozory policji, a dodatkowo w stosunku do trzech z nich poręczenie majątkowe w kwotach 50, 35 i 25 tysięcy złotych.

(KSP / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 7.55 MB)

Powrót na górę strony