Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zabezpieczyli nielegalny tytoń

Data publikacji 19.11.2013

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną tytoniu oraz rozbili zorganizowana grupę przestępczą zajmującą się tym procederem. W związku z tą sprawą osiem osób usłyszało zarzuty. Straty skarbu państwa związane z działaniem grupy szacuje się na prawie 8 milionów złotych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego KGP, współpracując z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej z Kłodzka i dolnośląskiej Izby Celnej zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i handlem tytoniem i spirytusem. Od 6.00 rano funkcjonariusze wspierani przez opolskich antyterrorystów jednocześnie przeszukali 11 różnych miejsc na terenie powiatu kłodzkiego na Dolnym Śląsku. W trakcie działań policjanci zatrzymali 8 osób w wieku od 21 do 42 lat. Wszyscy zatrzymani są mieszkańcami województwa dolnośląskiego. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze zlikwidowali linię produkcyjną tytoniu. Zabezpieczyli ponad tonę liści tytoniowych przygotowanych do produkcji, ponad 200 kg tytoniu i ponad 20 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Ponadto ujawnili i zabezpieczyli 400 sztuk ostrej amunicji i niewielką ilość narkotyków.

Prowadzący to śledztwo szacują, że grupa od grudnia ubiegłego roku spowodowała uszczuplenia skarbu państwa z tytułu podatku akcyzowego na kwotę około 8 milionów złotych, czyniąc ze swojej działalności stałe źródło dochodu.

Pod koniec minionego tygodnia prokurator Prokuratury Okręgowej w Opolu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania tytoniu oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku akcyzowego na tytoń, papierosy oraz alkohol. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Podejrzani muszą liczyć się z karami do 5 lat, w przypadku kierownika grupy nawet od 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokimi grzywnami.

Decyzją sądu trójka podejrzanych została tymczasowo aresztowana. Pozostałych pięciu podejrzanych zostało decyzją prokuratora objętych dozorem policji oraz zakazem opuszczania kraju.

(KWP w Opolu / mj)

Film Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zabezpieczyli nielegalny tytoń

Opis filmu: CBŚ, przestępczość gospodarcza, tytoń

Pobierz plik Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zabezpieczyli nielegalny tytoń (format mp4 - rozmiar 8.17 MB)

Powrót na górę strony