Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pozbywali się niebezpiecznych odpadów

Data publikacji 27.11.2013

Policjanci sosnowieckiej komendy zatrzymali pięć osób i zapobiegli przedostaniu się do kanalizacji miejskiej 1000 litrów odpadów ropopochodnych. W sprawie tej zostało wszczęte śledztwo. Prokurator zastosował wobec podejrzanych poręczenia majątkowe w wysokości od 2 do 20 tysięcy złotych. Zatrzymanym grozi teraz kara do 5 lat więzienia.

Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop osób próbujących w nielegalny sposób pozbyć się kłopotliwych odpadów. Stróże prawa zapobiegli w ten sposób przedostaniu się do kanalizacji miejskiej ponad 1000 litrów substancji ropopochodnych. Śledczy ustalili już, że zabezpieczone odpady olejopochodne w bardzo wysokim stopniu oddziałują na środowisko naturalne i wymagają specjalnego przetworzenia przez wyspecjalizowane do tego celu podmioty. Dopiero wtedy mogą zostać poddawane procesom oczyszczenia lub utylizacji.

W sprawie tej toczy się śledztwo pod nadzorem sosnowieckiej prokuratury rejonowej. Wśród piątki zatrzymanych znalazł się aktualny oraz były prezes katowickiej firmy zajmującej się utylizacją i przechowywaniem odpadów, jak również ich dwaj pracownicy. Piąta osoba udostępniła na jednej z sosnowieckich posesji miejsce do zlewania odpadów.

Wszystkie osoby usłyszały już zarzuty w związku z usuwaniem odpadów w sposób, który mógł zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób albo też spowodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Wobec osób, które usłyszały zarzuty w tej sprawie prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczeń majątkowych. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mj)

Film Pozbywali się niebezpiecznych odpadów

Opis filmu: przestępczość przeciwko środowisku, odpady

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Pozbywali się niebezpiecznych odpadów (format flv - rozmiar 13.3 MB)

Powrót na górę strony