Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚ w zorganizowaną grupę zajmującą się produkcją nielegalnych papierosów

Data publikacji 10.12.2013

Policjanci CBŚ, działając na terenie województw małopolskiego i śląskiego, zatrzymali osoby podejrzane o nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych. Ujawniono kompletną linię do produkcji wraz z 300 tys. nielegalnie wyprodukowanych papierosów, 2,5 tony gotowego tytoniu do palenia oraz 8,5 tony suszu i krajnaki tytoniowej. Wartość rynkową zabezpieczonych wyrobów szacuje się na ponad 7,5 mln zł, a wartość uszczupleń na szkodę Skarbu Państwa to kwota co najmniej 8 mln zł.

Na terenie województw małopolskiego i śląskiego policjanci Centralnego Biura Śledczego KGP wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze przeszukali mieszkania, magazyny i siedziby firm na terenie Olkusza, Sosnowca, Sławkowa, Jaworzna. Zabezpieczyli maszyny do nielegalnej produkcji papierosów i krajanki tytoniowej, gotowe opakowania papierosów oraz półprodukty niezbędne do produkcji. W sumie odzyskali 300 tysięcy sztuk papierosów, 2,5 tony gotowego tytoniu do palenia oraz 8,5 tony suszu i krajnaki, Na przeszukiwanych posesjach zabezpieczyli również samochody służące członkom zorganizowanej grupy przestępczej do przewozu gotowych nielegalnych wyrobów. Wartość rynkową zabezpieczonych wyrobów szacuje się na ponad 7,5 mln zł., a wartość uszczupleń na szkodę Skarbu Państwa to kwota co najmniej 8 mln zł.

Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że grupa działała od kwietnia tego roku, a wytworzone przez nią produkty były przeznaczone na rynki państw Europy Zachodniej i Wielkiej Brytanii.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrotu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi, a wobec dwóch osób na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zostały zastosowane przez Sąd Rejonowy tymczasowe areszty. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidywane są dalsze zatrzymania.

Inne akcje CBŚ wymierzone w nielegalny handel wyrobami tytoniowymi:

Rozbita grupa wprowadzająca do obrotu wyroby tytoniowe >>

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zabezpieczyli nielegalny tytoń >>

Policjanci CBŚ zabezpieczyli ponad 3 tony krajanki tytoniowej >>

CBŚ / kj

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.06 MB)

Powrót na górę strony