Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne drogi województwa łódzkiego – doposażenie służb ratowniczych i interwencyjnych

Data publikacji 09.12.2013

9 grudnia 2013 roku w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji projektu „Bezpieczne drogi województwa łódzkiego”. Gościem szczególnym tego spotkania był jeden z najbardziej znanych polskich rajdowców Maciej Wisławski, który został patronem kampanii społecznej USTĄP PIERWSZEŃSTWA. Promuje ona bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących pojazdami ze szczególnym uwzględnieniem zasad ustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz prawidłowych zachowań na przejściach dla pieszych.

W konferencji wziął udział Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, Kierownictwo Komend Wojewódzkich Policji i Straży Pożarnej w osobach insp. Dariusza Banachowicza i nadbrygadiera Andrzeja Witkowskiego.

Wymuszenie pierwszeństwa stanowi główną przyczynę wypadków w województwie łódzkim, to również zasadnicza przyczyna wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Z danych wynika, że osoby kierujące różnego rodzaju pojazdami spowodowały 83% wszystkich wypadków drogowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w ostatnich latach w łódzkim rocznie na przejściach dla pieszych potrącanych jest ponad pół tysiąca osób. W zdecydowanej większości wypadków winę za te zdarzenia ponoszą kierowcy.

Z początkiem listopada 2013 roku rozpoczęła się na terenie województwa łódzkiego realizacja projektu "Bezpieczne drogi województwa łódzkiego - doposażenie służb ratowniczych i interwencyjnych", dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2007 - 2013.

Na naukę nigdy nie jest zbyt późno dlatego chcemy rozpowszechnić wśród dorosłych i młodych uczestników ruchu 40 tys. specjalnie opracowanych podręczników, w których omówione zostały przykładowe skrzyżowania i rozwiązania organizacji ruchu występujące w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Tryb. i Skierniewicach i innych miejscowościach. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zasady pierwszeństwa przejazdu (w relacji pojazd/pojazd i pojazd/pieszy). Połowę tych publikacji stanowią komiksy dla uczniów. Będą one rozpowszechniane zarówno podczas spotkań z kandydatami na kierowców, z uczniami podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego oraz w czasie bezpośrednich kontroli osób kierujących pojazdami, część z nich otrzymają szkoły nauki jazdy. Powstawanie książki dla dorosłych (autor zajmuje się problemami bezpieczeństwa ruchu drogowego od 30 lat) i komiksu monitorowane było przez policjantów WRD KWP w Łodzi.

Równolegle TVP Łódź i Toya do świąt Bożego Narodzenia, będą emitować dwa rodzaje spotów zwracających uwagę na przedstawione wcześniej problemy.

Mamy nadzieję, że dzięki tym publikacjom i filmom wzrośnie świadomość tego, że każdy ma wpływ na nasze wspólne bezpieczeństwo na drodze a ilość wypadków drogowych i ich ofiar będzie się zmniejszać.

„ O prowadzeniu auta wiem chyba wszystko. Przez wiele lat pracowałem z jednym z najlepszych polskich rajdowców - Krzysztofem  Hołowczycem. Wspólnie przeszliśmy wiele ekstremalnych sytuacji. Zrozumiałem wtedy, jak ważne jest bezpieczeństwo. Niestety, zdarza się, że na ulicy czuję się mniej bezpiecznie niż podczas wyścigu. Ruch drogowy to nie rajd, a niektórzy zdają się o tym zapominać. „  Maciej Wisławski

Dodatkowo w  ramach projektu Bezpieczne drogi województwa łódzkiego zakupionych zostało:

  • 6 radiowozów nieoznakowanych
  • 10 radiowozów oznakowanych
  • 5 policyjnych motocykli ciężkich z wyposażeniem dla motocyklistów
  • 21 videorejestratorów dla samochodów osobowych i motocykli
  • 7 policyjnych karetek typu APRD
  • 1 furgon policyjny
  • 1 mobilny system do czytania tablic rejestracyjnych
  • 1 chromatograf gazowy
  • 2 pojazdy straży pożarnej typu Samochód Lekki Ratownictwa Technicznego
  • 5 pojazdów straży pożarnej typu Samochód Ratownictwa Technicznego 

Całkowita wartość projektu to 11.999.290,02 zł.

Czytaj również: Kampania społeczna - Ustąp Pierwszeństwa >>

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony