Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja CBŚ: policyjni eksperci wytropili cyberterrorystę

Data publikacji 12.12.2013

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 17-letniego mieszkańca Kalisza, który w połowie listopada rozesłał informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych. Groźby adresowane były do 87 ministerstw, prokuratur, komend policji i innych urzędów w całym kraju. Dużą część obiektów ewakuowano. Nastolatkowi grozi do 8 lat więzienia.

10 grudnia wczesnym popołudniem policjanci CBŚ wkroczyli do domu mieszkańca Kalisza. Zaskoczony nastolatek został zatrzymany. W pokoju młodego mężczyzny funkcjonariusze znaleźli komputer, którym w nocy z 16 na 17 listopada posłużył się do rozesłania 87 wiadomości mail o podłożeniu ładunków wybuchowych. Adresatami było kilka ministerstw, 26 prokuratur, 26 komend policji oraz urzędy administracji państwowej. W części budynków przeprowadzono ewakuacje.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ i Wydziału Wsparcia do Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Służby Kryminalnej oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nastolatek liczył na bezkarność, korzystając z sieci internetowej Tor, która według obiegowych opinii jest w pełni anonimowa. Przeliczył się. Fachowa wiedza z zakresu informatyki pozwoliła policjantom ustalić tożsamość i adres cyberprzestępcy. Funkcjonariusze rozpracowali wszystkie jego zabezpieczenia i próby zacierania śladów.

Zatrzymany mieszkaniec Kalisza został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie usłyszał zarzuty zawiadomienia o zagrożeniu, które nie istnieje. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Internet to przestrzeń, gdzie coraz więcej ludzi spędza czas. Wykorzystują to także przestępcy, którzy liczą na anonimowość. Policja podąża za nowoczesnymi technologiami. Specjalnie przeszkolony zespół fachowców czuwa nad bezpieczeństwem internautów, a kiedy trzeba ściga wirtualnych przestępców.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film Akcja CBŚ: policyjni eksperci wytropili cyberterrorystę

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Akcja CBŚ: policyjni eksperci wytropili cyberterrorystę (format flv - rozmiar 2.75 MB)

Powrót na górę strony