Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukała klientów na ponad 1 milion złotych

Data publikacji 19.12.2013

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali 63 – letnią kobietę, podejrzewaną m. in. o oszustwa w sferze bankowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Jak wstępnie ustalili policjanci, kobieta wykorzystując swoje doświadczenie w branży finansowej i wykształcenie ekonomiczne, wprowadzała w błąd pokrzywdzonych, sporządzając z nimi umowy lokat terminowych na korzystne oprocentowanie. W rezultacie przestępczego procederu zdefraudowała ponad milion złotych. Grozi jej teraz kara nawet 10 lat więzienia.

Na trop podejrzanej wpadli funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Jakiś czas temu dotarła do nich informacja, że mieszkaniec regionu podpisał umowę z pewną osobą, na lokatę terminową z korzystnym oprocentowaniem. Pieniądze miały być ulokowane w oddziale jednego z banków komercyjnych z siedzibą w Kielcach. Nic nie podejrzewając, klient przekazał swoje oszczędności, a następnie po pewnym czasie chciał wypłacić swój wkład z zyskiem. Jak się okazało po wizycie w banku, mężczyzna nie mógł podjąć swoich pieniędzy, gdyż lokata, którą założył w ogóle nie istniała.

Ustalenia kieleckich policjantów, zebrany materiał dowodowy i zabezpieczona dokumentacja, dały podstawę do kolejnego kroku. Na terenie Kielc funkcjonariusze zatrzymali 63 - letnią mieszkankę tego miasta. Jak wstępnie ustalono, kobieta kilka lat temu pracowała jako dyrektor działu jednego z banków w Kielcach. W imieniu tej instytucji zajmowała się obsługą bankową klientów tzw. korporacyjnych. Po pewnym czasie założyła własną działalność w zakresie usług bankowych.

Śledczy ustalili, że dysponując posiadanymi m. in. pieczęciami banku, w którym niegdyś pracowała, sporządzała fikcyjne umowy na lokaty terminowe, oferując klientom atrakcyjne oprocentowanie i wprowadzając ich tym samym w błąd. W efekcie, pieniądze od klientów nie trafiały na lokaty, a w ręce 63 – letniej kobiety.

Na tym etapie śledztwa, prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Kielce – Wschód w Kielcach ustalono, że przestępczy proceder mógł trwać od 2001 roku do chwili obecnej. W tym czasie kobieta w nielegalny sposób mogła osiągnąć korzyści majątkowe przekraczające kwotę miliona złotych.

Policjanci badając sprawę, nie wykluczają, że działalność 63 – letniej kobiety może mieć szersza skalę, gdyż w grę wchodzi mienie znacznej wartości, a pokrzywdzonych osób może być więcej. Do chwili obecnej ustalono 6 pokrzywdzonych w tej sprawie.

Funkcjonariusze współpracują jednocześnie z instytucją bankową, na szkodę i w imieniu której działała kobieta.

Po przedstawieniu zarzutów, m. in. oszustwa i fałszowania dokumentacji kobieta została objęta dozorem policyjnym, oraz zakazem opuszczania kraju. Zastosowano również wobec niej poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. złotych.

(KWP w Kielcach / mw)

Powrót na górę strony