Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili szajkę oszustów

Data publikacji 03.01.2014

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli właśnie śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach przeciwko szajce oszustów zajmujących się wyłudzeniami towarów. Jak szacują śledczy, straty związane z działalnością przestępczą wynoszą około 1 mln złotych. W sprawie zatrzymano 8 osób, którym przedstawiono łącznie 25 zarzutów. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach przeciwko grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami towarów. W ręce stróżów prawa wpadło 8 osób, w tym trzech organizatorów całego przestępczego procederu, dwóch właścicieli firm i trzech paserów. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego oraz wielkopolskiego w wieku od 34 do 53 lat. Jak ustalili śledczy, przestępcy działali na terenie całego kraju od kwietnia 2011 roku do marca 2012 roku. W tym czasie dokonali oni ponad 20 wyłudzeń m.in. artykułów spożywczych, mięsnych oraz urządzeń budowlanych.

Przestępcy podstępnie wykorzystywali przejęte, upadające, ale posiadające renomę na rynku podmioty gospodarcze. Następnie używając fikcyjnych danych personalnych i podając się za przedstawicieli handlowych, kontaktowali się telefonicznie i mailowo z potencjalnymi kontrahentami, nabywając od nich towary na odroczony termin płatności. Dla uwiarygodnienia "rzekomej" transakcji gospodarczej, korzystając z poczty elektronicznej, wysyłali sprzedającemu podrobione i stwierdzające nieprawdę potwierdzenia dokonania przelewu bankowego, po czym odbierali towar transportem własnym lub korzystając z legalnie działających firm transportowych.

Jak szacują śledczy, straty związane z działalnością przestępczą oszacowano na około 1 milion złotych. W sprawie zatrzymano 8 osób, w tym trzech organizatorów przestępczego procederu. Zebrany przez policjantów i prokuraturę materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom 25 zarzutów. Decyzją sądu trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane, a dwie zostały objęte dozorem policyjnym. Grozi im do 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony