Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili kredyty na 150 tys. złotych

Data publikacji 03.01.2014

Oszustwa, wyłudzenia kredytów oraz podrabianie podpisów to zarzuty, jakie usłyszało 6 osób z powiatu jarocińskiego. Grupa wyłudziła z banków prawie 150 tys. złotych. Na ich trop wpadli policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą.

Jarocińscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępstw o charakterze gospodarczym na początku 2012 roku wpadli na ślad grupy zajmującej się wyłudzaniem kredytów. Szybko ustalili sposób działania oszustów oraz osoby trudniące się tym procederem. W przestępczą działalność zamieszanych było 6 osób, trzy kobiety i trzech mężczyzn wieku od 25 do 44 lat. Jedna z podejrzanych kobiet była już w przeszłości karana za przestępstwa przeciwko mieniu.

Funkcjonariusze ustalili, że osoby zamieszane w tę sprawę posługiwały się danymi klientów firmy, na rzecz której pracowała jedna z podejrzanych. Wykorzystując ich dane osobowe i podrabiając podpisy klientów,  zaciągali kredyty na zakup różnego rodzaju kołder. Jako adresy kredytobiorców podawali adresy własne oraz miejsca zamieszkania swoich znajomych.

W ten sposób wezwania do zapłaty rat nie docierały do osób, których dane widniały na umowach. Pieniądze trafiały natomiast na konta należące do grupy. W ten sposób sprawcy wyłudzili z dwóch banków prawie 150 tys. zł. Wartość udzielanych przez banki kredytów wynosiła od 2 do ponad 5 tys. zł. Jak ustalono, przestępcza działalność prowadzona była od połowy 2010 roku do kwietnia 2012 r.

Przez kilka miesięcy policjanci docierali do osób, których dane zostały wykorzystane, a podpisy podrobione. Jak się okazało, takich osób było trzydzieści. W sprawie zabezpieczono
4 tys. złotych oraz samochód - Fiat Ducato.

Wszystkie osoby usłyszały zarzuty oszustwa i wyłudzenia kredytów za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Ponadto dwóm kobietom przedstawiono także zarzut podrobienia podpisów. To przestępstwo zagrożone jest karą więzienia do lat 5.

(KWP w Poznaniu / mj)

Powrót na górę strony