Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szajka oszustów usłyszała zarzuty

Data publikacji 07.01.2014

19 podejrzanych i aż 172 zarzuty dotyczące oszustw i wyłudzeń kredytów – to finał postępowania prowadzonego przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli. Funkcjonariusze z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą ujawnili działalność szajki, która w nielegalny sposób wyłudzała gotówkę oraz sprzęt RTV i AGD.

Pierwsze sygnały o nielegalnych transakcjach opartych na wykorzystaniu fałszywych dowodów osobistych i zaświadczeniach o zatrudnieniu były zgłaszane na początku ubiegłego roku. Stopniowo funkcjonariusze Policji z Nowej Soli gromadzili i sprawdzali kolejne informacje, które potwierdzały kredytowy proceder.

Ustalono, że przygotowaniem oszustw finansowych zajmowali się: Maciej W. (32 lata), Adam S. (44 lata) oraz Arkadiusz M. (32 lata). Przestępczy proceder rozpoczęli oni, gdy jeden z podejrzanych opuścił zakład karny, w którym wcześniej odbywał karę pozbawienia wolności. W tym samym okresie przerwę w odbywaniu kary uzyskał drugi z organizatorów przestępstwa, wielokrotnie karany za oszustwa 44-latek. Obydwaj mężczyźni weszli w porozumienie ze znanym sobie, również karanym, 32-letnim mieszkańcem Nowej Soli. Wspólnicy postanowili, że będą wyłudzali nielegalnie pożyczki finansowe. Do realizacji planów potrzebowali osób bezrobotnych i nadużywających alkoholu. Namawiając je na zaciąganie pożyczek, przedstawiali sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu lub nieprawdziwe umowy najmu lokali. Osoby takie, w żargonie nazywane „słupami”, były werbowane z Nowej Soli oraz okolicznych miejscowości. Za pomoc w przestępstwie każdy ze „słupów” otrzymywał alkohol i papierosy. Kwoty z zawieranych pożyczek trafiały natomiast do kasy przestępców. Do swego procederu organizatorzy przestępstwa nie wahali się wykorzystywać nawet osób całkowicie ubezwłasnowolnionych. Korzystając z ich dokumentów szajka dokonywała kolejnych transakcji. W zainteresowaniu podejrzanych były nie tylko pożyczki finansowe. W podobny sposób wyłudzano sprzęt elektroniczny. W zainteresowaniu sprawców były telewizory, komputery, telefony komórkowe, a nawet zestawy mebli. Wśród podejrzanych w sprawie znalazły się też osoby zatrudnione w sklepach ze sprzętem RTV i AGD, które pośrednicząc w opisanych transakcjach uzyskiwały dla siebie korzyści. Jak ustalili policjanci, część uzyskanych w ten sposób towarów była następnie sprzedawana po zaniżonych cenach przypadkowym odbiorcom lub trafiała do lombardów.

Zgromadzony w czasie przeprowadzonego postępowania materiał dowodowy pozwolił ostatecznie na objęcie aktem oskarżenia 19 podejrzanych. W sumie usłyszeli oni 172 zarzuty. Wartość nielegalnych transakcji szacowana jest na kwotę ponad 230 tys. zł. W prowadzonym postępowaniu Sąd Rejonowy w Nowej Soli zastosował pięć aresztowań tymczasowych, a w przypadku czterech podejrzanych orzeczono środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony