Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zniszczyli ponad 130 nagrobków – zostali zatrzymani przez policjantów

Data publikacji 07.01.2014

Legniccy policjanci zatrzymali młodych mężczyzn, którzy są podejrzani o zniszczenie nagrobków na cmentarzu komunalnym. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni zniszczyli ponad 130 nagrobków. Zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na okres dwóch miesięcy, grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Legnicy zatrzymali trzy osoby podejrzane o zniszczenie nagrobków na cmentarzu komunalnym. 25 grudnia 2013 roku w godzinach porannych funkcjonariusze zostali powiadomieni przez pracownika ochrony, że na cmentarzu komunalnym nieznani sprawcy zdewastowali nagrobki. Policjanci stwierdzili na miejscu łącznie 22 uszkodzone nagrobki, których płyty były poprzewracane i popękane. Złamane były także trzy drewniane krzyże.

W trakcie wykonywanych czynności policjanci wytypowali i ustalili trzech młodych mężczyzn, których zatrzymano w ostatni weekend. Podejrzani to mężczyźni w wieku 17, 21 i 22 lat, wszyscy są mieszkańcami Legnicy. Zatrzymani przyznali się do zdewastowania nagrobków w nocy z 24 na 25 grudnia 2013 roku. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci udowodnili podejrzanym, że na tym samym cmentarzu w sierpniu i lutym ubiegłego roku sprawcy zniszczyli odpowiednio 40 i 70 pomników i płyt nagrobnych. Starty oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Decyzją sądu 21 i 22-latek zostali aresztowani na okres dwóch miesięcy, natomiast wobec 17-latka zastosowano dozór policji. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za umyślne zniszczenie mienia 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony