Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za oszustwa internetowe

Data publikacji 10.01.2014

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim zakończyła prowadzone od sierpnia zeszłego roku dochodzenie przeciwko parze oszustów internetowych. Policjanci postawili im łącznie prawie 600 zarzutów. Za popełnienie tych przestępstw grozi im nawet 8 lat więzienia.

Na ślad oszustów wpadli ostrowscy policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą. Zebrane przez nich w tej sprawie informacje doprowadziły do zatrzymania 23-letniego mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego oraz 27-letniej kobiety, mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego. W dalszym postępowaniu policjanci ustalili, że para działała wspólnie do maja ubiegłego roku, dzieląc się pieniędzmi wpłacanymi przez pokrzywdzonych. Fikcyjne oferty mężczyzna zamieszczał sam jeszcze przez 2 miesiące, do chwili jego zatrzymania.

Para internetowych oszustów swoją przestępczą działalność rozpoczęła w styczniu 2013 roku. Na jednym z internetowych portali aukcyjnych wystawiali różnego rodzaju przedmioty, takie jak: zabawki dla dzieci, gry komputerowe, sprzęt RTV, odzież dziecięcą i wiele innych. Ich oferta polegała na oddaniu za darmo tych przedmiotów. Należało tylko zapłacić za ich przesyłkę. W zależności od towaru opłata wynosiła od 10 do 150 złotych.

Internetowi przestępcy oszukali w ten sposób ponad 300 osób na terenie całego kraju. Na ich konto wpłynęło w tym okresie w sumie ponad 15 tysięcy złotych. Żaden z pokrzywdzonych nie otrzymał zamówionego towaru. Jak zwykle w takich przypadkach, kontakt ze sprzedającym nagle się urwał.

Policjanci postawili mężczyźnie 323 zarzuty, a jego wspólniczce 267 zarzutów oszustwa, polegających na doprowadzeniu innych osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Przestępstwa te zagrożone są karą do 8 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony