Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ułatwiali nielegalny pobyt cudzoziemcom

Data publikacji 15.01.2014

Śląscy kryminalni rozbili grupę przestępczą, zajmującą się ułatwianiem cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski. Akt oskarżenia przeciwko pięciu podejrzanym trafił właśnie do sądu. Grozi im do 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli śledztwo, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód, przeciwko grupie przestępczej zajmującej się ułatwianiem cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski, wbrew obowiązującym przepisom. Jak ustali śledczy, grupa działała na Śląsku w latach 2010- 2011. Ich przestępczy proceder polegał na tym, że składali w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Dzięki temu przybysze z zagranicy otrzymywali wizę, umożliwiającą im legalny pobyt na terytorium na naszego kraju. Jak ustalili śledczy, przestępcy takich oświadczeń złożyli ponad 500.

W ręce stróżów prawa wpadło pięciu mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego, w wieku od 24 do 44 lat. Zatrzymani usłyszeli już łącznie 8 zarzutów ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP oraz fałszowania dokumentów. Prokurator objął ich policyjnym dozorem. Akt oskarżenia został skierowany już do sądu. Grozi im do 5 lat więzienia.

Śledczy zakończyli również śledztwo przeciwko jednemu z członków tej grupy przestępczej, dotyczące czerpania korzyści majątkowych z prostytucji oraz nakłaniania do jej uprawiania. 44-latek usłyszał 4 zarzuty w warunkach recydywy. Akt oskarżenia przeciwko niemu śledczy również przesłali do sądu, który zdecyduje o jego dalszym losie. Za to przestępstwo grozi mu do 3 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony