Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali, oferując pożyczki gotówkowe

Data publikacji 18.01.2014

Policjanci ze Szczecina zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy oferowali pożyczki gotówkowe, a następnie oszukiwali swoich klientów, pobierając od nich opłaty manipulacyjne, nie mając przy tym zamiaru i środków finansowych do udzielenia kredytu. Oszukanych w ten sposób może być nawet kilkaset osób. Do tej pory zarzuty usłyszały cztery osoby, dwie z nich zostały tymczasowo aresztowane.

Korporacja finansowo-inwestycyjna zarejestrowana była w Warszawie. Miała m.in. podpisaną umowę pośrednictwa z inną firmą mieszczącą się w Szczecinie prowadzoną przez 37-letnię kobietę i jej pracownicę. Pokrzywdzeni są z całego kraju, jednak większość jest ze Szczecina i Warszawy. Firma ogłaszała się na portalach internetowych oraz przez ulotki umieszczane na klatkach schodowych i skrzynkach pocztowych, informując, że udziela kredytów nawet osobom figurującym w BIK.

Oszustwa polegały na tym, że osoby ubiegające się o pożyczkę musiały ponieść opłaty przygotowawcze i pośrednictwa. Pracownicy firmy pobierali od klientów pieniądze i przygotowywali dokumentację, po czym stawiali klientom kolejne wymogi, które ostatecznie nie mogły zostać przez nich spełnione.

Na początku tygodnia policjanci z KWP w Szczecinie, współpracując z policjantami z Komendy Stołecznej Policji, zatrzymali w Warszawie prezesa i wiceprezesa firmy. Obaj mężczyźni w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie usłyszeli zarzuty oszustwa, za które grozi do 8 lat pozbawiania wolności, a sąd zastosował wobec nich tymczasowe areszty.

Takie same zarzuty usłyszały również właścicielka szczecińskiej firmy i jej pracownica współpracujące z mężczyznami, wobec nich prokurator zastosował m.in policyjne dozory i poręczenia majątkowe.

Śledczy prowadzący sprawę ustalili, że czasie prowadzenia przez firmę działalności w latach 2012 – 2013 pokrzywdzonych przez nią może być kilkaset osób. Sprawcy usłyszeli zarzuty oszustwa obejmujące 87 umów łączną kwotę 151 tys. złotych.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony