Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja CBŚ : Zabezpieczono narkotyki o czarnorynkowej wartości blisko 400 tys. złotych

Data publikacji 19.01.2014

Policjanci CBŚ zatrzymali cztery osoby podejrzane o uprawę i wprowadzanie do obrotu środków odurzających. Podczas realizacji zlikwidowano działającą od kilkunastu miesięcy plantację. Kryminalni zabezpieczyli 160 krzaków konopi, kilogram marihuany oraz specjalistyczny sprzęt służący do uprawy nielegalnych roślin. Szacuje się, że z zabezpieczonych krzaków konopi można byłoby wytworzyć 13 tys. działek dilerskich. Łączna czarnorynkowa wartość narkotyków z tej plantacji to blisko 400 tys. złotych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zwalczający przestępczość narkotykową zlikwidowali koleją plantację konopi indyjskich. Jednak zanim do tego doszło, kryminalni zbierali i na bieżąco weryfikowali informacje dotyczące osób mogących mieć związek z przestępczą działalnością,  a także prowadzili działania operacyjne. Analiza zebranego materiału dowodowego pozwoliła na realizację, która miała miejsce w środę na terenie powiatu iławskiego.

Rano policjanci weszli na teren jednej z tamtejszych posesji. W piwnicy jednego z budynków funkcjonariusze znaleźli działającą od kilkunastu miesięcy plantację konopi indyjskich. W sumie zabezpieczyli 160 krzaków nielegalnej rośliny, kilogram marihuany oraz specjalistyczny sprzęt służący do jej uprawy – zestawy lamp, transformatory, systemy wentylacyjne, nawadniające itp. Na miejscu został zatrzymany 50-latek, który był odpowiedzialny za uprawę roślin. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali trzy kolejne osoby mające związek z przestępczą działalnością. W ich ręce trafił 24-letni „hodowca”, o rok młodszy pomocnik oraz 22-latek, który odbierał i wprowadzał do obrotu środki odurzające.

Szacuje się, że z zabezpieczonych krzaków konopi można byłoby wytworzyć 13 tys. działek dilerskich. Łączna czarnorynkowa wartość narkotyków z tej plantacji to blisko 400 tys. złotych.

Cała czwórka już usłyszała prokuratorskie zarzuty. „Hodowcy” odpowiedzą za uprawę konopi w związku z przetwarzaniem na susz roślinny i wprowadzaniem do obrotu. Grozi im kara od 3 lat pozbawienia wolności. 22-latek nie uniknie odpowiedzialności za wprowadzanie narkotyków do obrotu. Za popełnienie tego przestępstwa przewidywana jest kara do 8 lat więzienia.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Iławie. W piątek sąd wobec 3 mężczyzn zastosował 3 miesięczne tymczasowe areszty. Wobec „pomocnika” zastosował dozór policyjny. Mężczyzna będzie musiał stawiać się 2 razy w tygodniu w komendzie policji.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja