Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał pieniądze oszukując na usługę reklamową – mógł oszukać, co najmniej 600 polskich firm

Data publikacji 20.01.2014

Kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności może grozić tymczasowo aresztowanemu na 3 miesiące mężczyźnie zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, a podejrzanemu o oszustwa i wyłudzenia pieniędzy na szkodę różnych firm na terenie kraju. Sprawca oferował darmową reklamę na swoich portalach internetowych. Później jednak, jak ustalili funkcjonariusze, zmieniał regulamin, żądając opłaty, wysyłając faktury czy dalej pisma od nieistniejących firm windykacyjnych. Groził też postępowaniami sądowymi. Oszust swoją ofertę rozesłał do ponad 1000 firm.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej, w wyniku prowadzonych działań, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o serię oszustw i wyłudzeń na szkodę różnych firm na terenie kraju. Podejrzany to 30 – letni mieszkaniec jednej z miejscowości w powiecie ząbkowickim. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy zajmujących się tą sprawą, mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą, za pośrednictwem poczty elektronicznej oferował różnym firmom promocję prowadzonych przez nie działalności na stronach internetowych jego portali. Sprawca wprowadzając pokrzywdzonych w błąd, sugerując iż usługa ta jest bezpłatna, przesłał taką ofertę do ponad 1000 firm na terenie kraju.

Gdy zainteresowani skorzystali z oferty rejestrując się na portalu oszusta, sprawca zmieniał regulamin oferowanej usługi, wprowadzając opłatę i przesyłając do poszkodowanych faktury Vat, z żądaniem jej uregulowania. W celu wymuszenia zapłaty podejrzany powoływał się na nieistniejące firmy windykacyjne, wysyłając w ich imieniu ponaglenia do zapłaty z wyliczonymi odsetkami karnymi, a także z informacjami o skierowaniu postępowania na drogę sądową. W ramach prowadzonych czynności policjanci ustalili, że faktury otrzymywały także niektóre firmy niekorzystające w ogóle z oferowanej przez oszusta usługi reklamowej.

Zatrzymanemu przedstawiono już na chwilę obecną zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 137 podmiotów gospodarczych, od których wyłudził lub usiłował wyłudzić pieniądze w kwocie nie mniejszej niż blisko 30 tys. złotych. Policjanci podejrzewają jednak, że mężczyzna działając w ten sposób na przełomie 2011 – 2013 mógł wyłudzić lub usiłować wyłudzić pieniądze nawet od około 600 polskich firm.

Zatrzymany decyzją sądu, na wniosek prokuratury, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Obecnie policjanci w dalszym ciągu badają wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu, w tym ustalają m.in. kolejnych pokrzywdzonych. Zatrzymanemu, za czyny o które jest podejrzany, grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony