Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dała się oszukać metodą "na policjanta"

Data publikacji 21.01.2014

Działania gostynińskich policjantów, ale przede wszystkim czujność 66-latki pozwoliły na zatrzymanie oszusta, który chciał wyłudzić od niej pieniądze metodą „na policjanta”. Pochodzący z województwa łódzkiego sprawca został aresztowany. Wiele wskazuje, że w podobny sposób działał nie tylko na Mazowszu.

W minionym tygodniu funkcjonariusze KPP w Gostyninie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przeprowadzili spotkanie dotyczące metod praktykowanych przez oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych. Seniorom zaprezentowano również filmy profilaktyczne o przykładowych działaniach przestępców.

Jak potrzebne są takie spotkania pokazuje przykład z ostatnich dni. Rano do dyżurnego Policji w Gostyninie zatelefonowała mieszkanka miasta z informacją, że dzwoni do niej oszust, podający się za policjanta. Mężczyzna w zamian za odstąpienie od zatrzymania jej syna, który rzekomo spowodował wypadek drogowy, chciał od kobiety wyłudzić znaczną sumę pieniędzy.

66-latka, jak sama podkreśla, wcześniej słyszała przekazy medialne ostrzegające przed takimi przestępstwami. Dlatego nie uwierzyła mężczyźnie i zadzwoniła na numer 997 informując o próbie oszustwa. Działania podjęte przez funkcjonariuszy, przy znacznym udziale seniorki, doprowadziły do zatrzymania 28-letniego mieszkańca województwa łódzkiego w momencie odbioru fałszywej przesyłki u niej w mieszkaniu.

Sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zgodnie z kodeksem karnym może mu grozić nawet 8 lat pozbawienia wolności. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że ten sam mężczyzna próbował oszukać jeszcze inne małżeństwo z Gostynina. Na szczęście również nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony