Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawnili oszustów

Data publikacji 22.01.2014

Świętokrzyscy policjanci ujawnili, że 7 osób, na podstawie nieprawdziwego zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, wyłudziło w jednym ze sklepów na terenie powiatu kieleckiego towar za ponad 42 tys. złotych. Ustawodawca za takie przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Wszystkie oszustwa miały miejsce w 2013 roku w jednym ze sklepów AGD i RTV na terenie powiatu kieleckiego. To właśnie tam, w styczniu ubiegłego roku, 61-letni mieszkaniec powiatu buskiego, przedstawiając nieprawdziwe zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, zakupił w sprzedaży ratalnej telewizor, pralkę i lodówkę na łączną kwotę 6500 złotych.

W lutym 2013 roku 57-letni mieszkaniec Mazowsza, chcąc zakupić w sprzedaży ratalnej sprzęt AGD i TV, złożył nieprawdziwe zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Na jego podstawie sprzedawca sprzedał 57-latkowi 2 chłodziarko-zamrażarki, 2 kuchenki i telewizor. Koszt zakupu wyniósł przeszło 12 tys. złotych.

W kwietniu 2013 roku dwaj mieszkańcy powiatu kieleckiego, w wieku 26 i 27 lat, przedkładając nieprawdziwe zaświadczenie, zakupili tam chłodziarkę i telewizor o łącznej wartości blisko 4 tys. złotych. Również w kwietniu 27-letnia mieszkanka Pińczowa, składając nieprawdziwe dokumenty zakupiła chłodziarkę i kuchenki na łączną kwotę przeszło 7 tys. złotych.

W maju 2013 roku 29-letni kielczanina zakupił 4 telewizory o wartości przeszło 9 tys. złotych, przedstawiając nieprawdziwe zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Następna sprzedaż, na podstawie nieprawdziwych dokumentów, miała miejsce w czerwcu, gdy 23-letni kielczanin zakupił telewizor za blisko 2 tys. złotych.

Wiarygodność dokumentów poświadczających ich zatrudnienia i wysokość zarobków wzbudziła zastrzeżenia świętokrzyskich stróżów prawa. Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach będą wyjaśniać okoliczności, w których doszło do oszustw.

Za poświadczenie nieprawdy i oszustwo sprawcom może grozić nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

(KWP w Kielcach)

Powrót na górę strony