Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą

Data publikacji 22.01.2014

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą, która na terenie Łomży i powiatu ostrołęckiego trudniła się czerpaniem korzyści majątkowych z cudzego nierządu oraz handlem narkotykami. Zarzuty usłyszało już 9 osób.

W marcu ubiegłego roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku trafili na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie Łomży i powiatu ostrołęckiego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że członkowie tej grupy skupieni byli wokół funkcjonującej w Łomży agencji towarzyskiej. Ta już od dłuższego czasu działała pod „przykrywką” legalnego nocnego klubu.

Na podstawie materiałów zgromadzonych przez podlaskich policjantów Prokuratura Okręgowa w Łomży wszczęła śledztwo w tej sprawie. Kilkumiesięczne wnikliwe ustalenia mundurowych oraz gromadzony w tej sprawie materiał dowodowy wskazywał, że w tym lokalu zatrudniane są jako sprzątaczki kobiety z Białorusi, Ukrainy i Polski. W rzeczywistości pracowały one tam jako prostytutki. Policjanci wnikliwie rozpracowywali hierarchię tej grupy, jej skład osobowy oraz role poszczególnych członków. Ustalenia funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wskazywały ponadto, że ta agencja towarzyska powiązana jest również z działającymi na Białorusi osobami, które werbowały tam kobiety i organizowały ich specjalne wyjazdy do pracy w Łomży.

Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że członkowie grupy zajmują się nie tylko nielegalnym „handlem sexem”, ale mają także na sumieniu handel znacznymi ilościami narkotyków, które rozprowadzane były zarówno w Łomży, jak też w powiecie ostrołęckim.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że ten biznes funkcjonował już od kilku lat. Na jego czele stało zaś dwóch, mających już przeszłość kryminalną mężczyzn w wieku 28 i 40 lat. Jak się okazało, obaj aktualnie odbywają karę pozbawienia wolności w jednym z zakładów karnych na terenie kraju. Zgromadzone w tej sprawie informacje wskazywały, że obaj spoza krat w dalszym ciągu kierują tą grupą. Jej działalność przerwali podlascy policjanci.

W miniony poniedziałek późnym wieczorem kilka grup realizacyjnych złożonych z funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Białymstoku oraz policjantów z Łomży, przy wsparciu policyjnych antyterrorystów, wkroczyło do agencji towarzyskiej i kilku mieszkań na terenie Łomży i okolic Ostrołęki. Tam dokonane zostały szczegółowe przeszukania. Zatrzymano również 7 osób - 3 kobiety w wieku od 19 do 38 lat oraz 4 mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat.

Dwaj mężczyźni odbywający aktualnie karę pozbawienia wolności usłyszeli już zarzuty kierowania tą grupą, handlu znacznymi ilościami środków odurzających i czerpania korzyści z cudzego nierządu, za co grozi im kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie zarzuty usłyszało również 7 zatrzymanych osób: w trzech przypadkach dotyczyły one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w czterech handlu znacznymi ilościami środków odurzających, 3 zarzuty czerpania korzyści z cudzego nierządu oraz 3 posiadania narkotyków. Dzisiaj wszystkie zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Łomży. Szczegółowo okoliczności funkcjonowania przestępczego procederu wyjaśniają, w ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Łomży, funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Białymstoku / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.42 MB)

Powrót na górę strony