Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca fałszywego alarmu zatrzymany

Data publikacji 23.01.2014

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim już po kilku godzinach zatrzymali sprawcę wywołania fałszywego alarmu o podłożeniu ładunku wybuchowego. Zatrzymany mężczyzna może trafić do więzienia na 8 lat.

W poniedziałek 20 stycznia po godzinie 11:00 pracownik jednego z placówek bankowych w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał wiadomość sms o podłożeniu ładunku wybuchowego. Informacja niezwłocznie trafiła do dyżurnego ostrowskiej jednostki policji, który na miejsce skierował wszystkie patrole. W całej akcji w sumie udział brało prawie 40 policjantów.

Policjanci natychmiast przystąpili do ewakuacji około 30 osób - pracowników i klientów banku. Pobliskie ulice, w tym droga krajowa nr 11, zostały wyłączone z ruchu, policjanci zorganizowali objazdy. Na miejsce skierowane zostały wszystkie służby ratownicze, odcięto dopływ gazu i energii elektrycznej.

Policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko–pirotechnicznego KPP w Ostrowie Wielkopolskim przystąpili do przeszukania obiektu. Okazało się, że był to na szczęście fałszywy alarm. Policyjni pirotechnicy nie znaleźli materiałów wybuchowych i około godz. 13:00 placówka bankowa mogła powrócić do normalnego funkcjonowania.

Równolegle z tymi działaniami, kilkunastu policjantów z wydziału kryminalnego ostrowskiej komendy intensywnie pracowało nad ustaleniem sprawcy wywołanego alarmu. Zebrane w błyskawicznym tempie informacje, jeszcze w czasie trwania akcji, wskazywały z dużym prawdopodobieństwem na osobę sprawcy. Jego zatrzymanie było tylko kwestią czasu.

W tym samym dniu, zaledwie po 5 godzinach od wszczęcia alarmu, jego sprawca był  już w rękach policji. Okazał się nim były pracownik jednego z oddziałów tej sieci bankowej, który w ubiegłym roku stracił pracę. 55-letni mężczyzna zamieszkujący na terenie powiatu ostrowskiego trafił do policyjnego aresztu.

22 stycznia prokurator Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim postawił mężczyźnie zarzut fałszywego zawiadomienia o nieistniejącym zagrożeniu, za co grozi do 8 lat więzienia. Mężczyzna może też liczyć się z możliwością pociągnięcia go do materialnej odpowiedzialności za koszty akcji poniesione przez służby ratownicze.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony