Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferowali sprzęt elektroniczny, którego nie posiadali

Data publikacji 27.01.2014

Płońscy „kryminalni” ustalili i zatrzymali trzech oszustów internetowych. Młodzi mężczyźni za pomocą portali internetowych oferowali do sprzedaży różnego rodzaju artykuły elektroniczne, których faktycznie nie posiadali. Dopuścili się w ten sposób ponad 30 przestępstw. Wkrótce staną przed sądem.

We wrześniu ubiegłego roku policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego płońskiej komendy zaczęli wyjaśniać sprawę oszustw internetowych, za których stali najprawdopodobniej osobyt pochodzące z powiatu płońskiego. Sprawcy przestępstw za pośrednictwem portali internetowych oferowali do sprzedaży: telefony komórkowe, laptopy, tablety, których fizycznie nie posiadali. Kwoty za które oferowali sprzęt były niewielkie - do 100 zł. Podejrzani sądzili zapewne, że z uwagi na nieduże straty, pokrzywdzeni nie będą zgłaszać się na Policję. Podczas transakcji finansowych posługiwali się fałszywymi danymi osobowymi, jak i kontami bankowymi nie należącymi do nich. Z oszustami współpracowały również osoby, które na swoje nazwiska zakładały konta i je udostępniały. 

Płońscy „kryminalni” ustalili, że oszustw dokonują trzej młodzi mężczyźni (18-21 lat). Od września ub. roku ukrywali się oni w jednej z podwarszawskich miejscowości, gdzie wynajmowali mieszkanie. Płońscy policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją, ustalili ich miejsce pobytu - podejrzani zostali zatrzymani. Dwóch mężczyzn usłyszało po 32 zarzuty oszustwa, trzeci - 16 zarzutów.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Za popełnione czyny grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Posiadane materiały rokują na ustalenie kolejnych pokrzywdzonych z terenu całego kraju. W niedługim czasie osobom, które pomagały oszustom, udostępniając im swoje konta bankowe, przedstawione zostaną zarzuty pomocnictwa.

(KWP w Radomiu / mw)

 

Powrót na górę strony