Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili ponad 50 mln złotych, ponad 90 osób usłyszało zarzuty

Data publikacji 28.01.2014

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała nienależny zwrot podatku VAT. Skarb Państwa stracił ponad 50 mln złotych. Nielegalny biznes polegał na tworzeniu fikcyjnych firm, które wytwarzały nieprawdziwą dokumentację podatkową na rzecz legalnie działających podmiotów gospodarczych Piotra K. Pomysłodawca i główny podejrzany został tymczasowo aresztowany. Do tej pory policjanci zatrzymali już ponad 90 osób.

Śledztwo dotyczy funkcjonowania w okresie od sierpnia 2009 roku do lutego 2011 roku w Olsztynie, Warszawie, Krakowie i innych miejscach, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od Skarbu Państwa nienależnych zwrotów podatku VAT, poprzez obrót gospodarczy bardzo wieloma nierzetelnymi, fikcyjnymi fakturami i innymi dokumentami, za usługi IT, telekomunikacji internetowej i inne, wystawionymi przez bardzo dużą liczbę polskich firm z województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i innych. W ramach prowadzonego postępowania śledczy zabezpieczyli i przeanalizowali ponad 14 400 fikcyjnych faktur VAT i dokumentów KP, przeprowadzili ponad 120 przeszukań, kilkadziesiąt analiz przepływów środków pieniężnych firm uczestniczących w tym przestępczym procederze.

Zebrane i zweryfikowane informacje pozwoliły na ustalenie okoliczności powstania nielegalnej działalności oraz wyjaśnienie mechanizmu jej działania.

Z ustaleń śledczych wynika, że Piotr K., będąc właścicielem warszawskiej firmy oraz jedynym udziałowcem i prezesem zarządu warszawskich 6 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz właścicielem m.in. zagranicznych firm mających siedziby na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych oraz w USA, w 2009 roku za pośrednictwem Internetu oraz pośrednio przez inne osoby nawiązał współpracę z Karolem J.  To zaowocowało stworzeniem fikcyjnych firm, które wytwarzały nieprawdziwą dokumentację podatkową na rzecz warszawskich podmiotów gospodarczych. Wszystko po to, aby wyłudzić zwrot podatku VAT. Taka dokumentacja, przede wszystkim w postaci faktur VAT i dokumentów KP, za usługi IT i SMS, została w zdecydowanej większości wygenerowana przez olsztyńską grupę przestępczą stworzoną przez Karola J. Członkowie kierowanej przez niego grupy namówili swoich znajomych, bądź osoby przypadkowe, przeważnie bez majątku - do zakładania fikcyjnych działalności gospodarczych. Osoby te w wynajmowanych na terenie Olsztyna tzw. biurach, wykorzystując dane założonych firm, przy użyciu komputerów i drukarek wytwarzały (podrabiały) potwierdzające nieprawdę faktury VAT, dokumentujące nieprawdziwe usługi przede wszystkim IT i SMS na rzecz podmiotów gospodarczych Piotra K. oraz dokumenty KP obrazujące otrzymanie zapłaty za te faktury. W następnej kolejności dokumenty te były przedkładane do podpisu tzw. podwykonawcom, bądź też nie - niejednokrotnie ich podpisy były fałszowane. „Podwykonawcy” skupieni wokół olsztyńskiej grupy przestępczej, za zarejestrowanie firm i umożliwienie wystawienia „pustych” faktur VAT otrzymywali korzyści majątkowe w różnych kwotach – od 500 złotych do 3 500 złotych miesięcznie, przekazywane im przez członków grupy przestępczej. Ustalenia śledztwa jednoznacznie wskazują ,że żaden z „podwykonawców” nie wykonywał przedmiotowych usług, a prawie wszyscy z nich nie potrafili określić na czym te usługi miałyby polegać, a także większość z nich nie miała w tym czasie dostępu do Internetu.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że Skarb Państwa stracił ponad 50 mln złotych w wyniku wyłudzeń nienależnego zwrotu podatku VAT. Gdyby nie analityczna i żmudna praca policjantów, prokuratora i funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej straty mogłyby być zdecydowanie większe, bo grupę podejrzewa się o usiłowanie wyłudzenia kolejnych ponad 56 mln złotych.

Dwa dni temu tymczasowo aresztowany został pomysłodawca i główny podejrzany przestępczego procederu - Piotr K. Mężczyzna usłyszał zarzuty m.in. oszustw i prania brudnych pieniędzy. W sumie w tej sprawie policjanci zatrzymali już ponad 90 osób, w tym Karola J., który odpowie m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec podejrzanych w sumie zastosowano 5 tymczasowych aresztów i ponad 40 poręczeń majątkowych. W ramach kodeksu postępowania karnego zdecydowano o zabezpieczeniu majątkowym na łączną kwotę około 7 mln złotych oraz w ramach kontroli skarbowych na kwotę ponad 4,8 mln złotych.

Jak zapowiadają śledczy, to nie koniec sprawy.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony