Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ekstradycja zabójców właściciela lombardu

Data publikacji 31.01.2014

W specjalnym konwoju zostali przewiezieni do Polski, gdzie prokurator przedstawił im formalnie zarzuty. Po ich usłyszeniu zostali zamknięci w areszcie śledczym, a akt oskarżenia został skierowany do sądu okręgowego. Śledztwo w sprawie zabójstwa prowadzili Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Krakowie.

20 lutego 2009 roku około godz. 11.00 doszło do zabójstwa 35-letniego właściciela lombardu przy ul. Berka Joselewicza w Krakowie. Mężczyzna zginął od strzałów z broni palnej.

W śledztwie prowadzonym przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie ustalono, że w zabójstwie uczestniczyło dwóch sprawców. Jeden z nich wszedł do lombardu i oddał strzały, drugi natomiast stał na zewnątrz, na czatach. Motywem działania sprawców była najprawdopodobniej chęć zysku. Zabójca był bezwzględny.

Policjanci wspólnie z prokuratorami w trakcie wielowątkowego śledztwa bardzo szybko ustalili sprawców zabójstwa. Był to 28-letni Bartosz P., mieszkaniec Krakowa i 54-letni Marek S. ze Świątnik Górnych. Za sprawcami został natychmiast wydany list gończy. Policjanci-poszukiwacze ustalili jednak, że mężczyzn nie ma w Polsce – zaraz po zabójstwie uciekli i ukryli się w Hiszpanii. W ślad za nimi zostały wysłane Europejskie Nakazy Aresztowania. Okazało się, że w Hiszpanii poszukiwani także weszli w konflikt z prawem. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i aresztowani pod zarzutem kolejnego zabójstwa. Po ponad trzech latach możliwa była ich ekstradycja do Polski.

Już w Polsce, 28-latek i 54-latek usłyszeli zarzuty zabójstwa. Grozi im dożywocie. Zostali osadzeni w areszcie śledczym, gdzie oczekują na rozprawę.

***

Przypominamy, że w ostatnim czasie sprowadzono do kraju również sprawcę pobicia ze skutkiem śmiertelnym krakowskiego rapera „Papug”

W sprawie tej jest 4 podejrzanych. Ostatni z nich, 25-latek, który uciekł do USA w ostatnim czasie został deportowany do Polski .

14.03.br. około godz. 22.00, policja otrzymała informację, o ciężko pobitym mężczyźnie koło jednego z bloków na os. Szkolnym w Krakowie. Reanimacja nie przyniosła rezultatów – 21-letni mężczyzna zmarł.

Zaraz po zdarzeniu policjanci zatrzymali kilku mężczyzn. Na tym etapie jednak zebrany materiał nie pozwolił na przedstawienie im zarzutów.

W trakcie prowadzonego postępowania pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta, trwało drobiazgowe zbieranie dowodów, ustalanie świadków, odtwarzanie przebiegu zdarzenia, typowanie sprawców. Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili, że 20-latka pobiło 4 mężczyzn. Ich ustalenie oraz kolejne zatrzymania to efekt bardzo wnikliwej pracy operacyjno – wykrywczej. Do pobicia doszło na tle nieporozumień towarzyskich.

Pierwsze zatrzymanie nastąpiło 22.04. - został zatrzymany 24-letni mieszkaniec Nowej Huty. Mężczyzna ten usłyszał zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Człowiek ten już odbywa karę pozbawienia wolności.

Cały czas trwały policyjne ustalenia pozostałych 2 sprawców, którzy brali udział w bójce. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na ich zatrzymanie 17.12. ub.r. Obaj są mieszkańcami Nowej Huty. 23-latek usłyszał zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym przy użyciu niebezpiecznego narzędzia. Podejrzany był już notowany wcześniej za uszkodzenie mienia. 27-latek natomiast usłyszał zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz posiadania broni bez zezwolenia.

Ostatnim podejrzanym w tej sprawie był 25-letni mężczyzna, o ustalonej tożsamości. Z uwagi na to, że mężczyzna zaraz po zdarzeniu uciekł z kraju zostało wydane postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów o pobiciu ze skutkiem śmiertelnym. Prokuratura już 14.08 wydała za nim list gończy. Z policyjnych informacji wynikało, że poszukiwany mężczyzna przebywa w Stanach Zjednoczonych, dlatego też strona polska nawiązała współpracę z FBI oraz amerykańskim Biurem Imigracji. Informacje małopolskich Policjantów okazały się trafione.

Wspólne działania doprowadziły do deportacji 23.01.2014 r. poszukiwanego mężczyzny. Zaraz po przylocie na lotnisku został zatrzymany przez policjantów i przetransportowany do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie wykonywane są z nim czynności. Następnie trafi do Aresztu Śledczego w Krakowie, gdzie będzie czekał na dalsze czynności w prokuraturze.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Ekstradycja zabójców właściciela lombardu

Opis filmu: zabójstwa

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ekstradycja zabójców właściciela lombardu (format flv - rozmiar 1.11 MB)

Powrót na górę strony