Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z garnizonu warmińsko-mazurskiego odznaczeni Krzyżem Zasługi za Dzielność

Data publikacji 02.02.2014

Krzyż Zasługi za Dzielność jest odznaczeniem państwowym nadawanym przez Prezydenta RP. Otrzymać mogą go funkcjonariusze, którzy ryzykują własne życie, by ratować tych, których życie lub zdrowie jest zagrożone. 31 stycznia czterech policjantów z garnizonu warmińsko-mazurskiego otrzymało z rąk Bartłomieja Sienkiewicza to wyróżnienie. Asp. Artur Rulewski i sierż. Błażej Kwiatkowski bez zastanowienia wskoczyli do rzeki, by ratować tonącego mężczyznę. Natomiast asp. Marek Ożga i asp. Piotr Kuczyński wynieśli z płonącego mieszkania dwie osoby.

Policjanci doskonale pamiętają minuty, a nawet sekundy zdarzeń, w których ratowali życie innych, ryzykując własne. Służbę zaczęli jak co dzień. Przyszli do pracy, założyli mundur, pobrali broń, wyposażenie. Później krótka odprawa do służby, wyznaczenie rejonów, zlecenie zadań. Żaden z funkcjonariuszy nie przypuszczał, że zrobi coś wielkiego, że zaryzykuje własnym zdrowiem, życiem, by ktoś zupełnie obcy mógł dalej pracować, cieszyć się rodziną, znajomymi… by mógł dalej żyć.

Niemal codziennie słyszymy w radiu, telewizji, że ktoś komuś pomógł, że uratował życie. Asp. Artur Rulewski i sierż. Błażej Kwiatkowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim oraz asp. Marek Ożga i asp. Piotr Kuczyński z kętrzyńskiej komendy, to policjanci, którzy 31 stycznia w sali konferencyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostali uhonorowani Krzyżem Zasługi za Dzielność. Odznaczenia wręczył im minister Bartłomiej Sienkiewicz. Czym sobie na to zasłużyli?

Kętrzyn

12 stycznia 2013 godzina 0.45. Oficer dyżurny kętrzyńskiej Policji przyjął zgłoszenie o pożarze domu wielorodzinnego w Kętrzynie przy ul. Chopina. Na miejsce pojechali dzielnicowi asp. Marek Ożga i asp. Piotr Kuczyński. Policjanci dotarli jako pierwsi. Bardzo szybko ustalili, że pożarem objęte jest jedno z mieszkań na drugim piętrze w budynku trzykondygnacyjnym. Drzwi do mieszkania były otwarte, z mieszkania wydobywał się gęsty dym, ogień. Na progu leżała kobieta, a na klatce mężczyzna. Funkcjonariusze natychmiast wynieśli osoby z rejonu bezpośredniego zagrożenia życia, a następnie przekazali zespołowi karetki pogotowia. Policjanci następnie ewakuowali mieszkańców budynku oraz brali czynny udział w działaniach ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i mieniu. Na szczęście okazało się, że zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie nic poważnego się nie stało.

Jak mówią policjanci, tej nocy to akurat my byliśmy na służbie. Zapewne każdy inny policjant, będący na naszym miejscu zachowałby się podobnie, a może i nawet tak samo. W naszą służbę od zawsze jest wpisane ryzyko. Jednak w tej ważniejsza była pomoc drugiej osobie.


Nowe Miasto Lubawskie

1 czerwca 2013 godz. 14.30. Oficer Dyżurny nowomiejskiej komendy otrzymał telefon z informacją, że na moście w Nowym Mieście Lubawskim za barierkami stoi mężczyzna i najprawdopodobniej chce popełnić samobójstwo. Dyżury błyskawicznie skierował na miejsce tego zdarzenia policjantów. Ci już po kilkunastu sekundach byli na miejscu. Wtedy zauważyli jak mężczyzna skacze z mostu do rzeki. O całej sytuacji poinformowali dyżurnego i natychmiast zatrzymali radiowóz podejmując działania mające na celu ratowanie życia tego mężczyzny. W momencie gdy dobiegli do koryta rzeki zauważyli płynącego nurtem kilka metrów od brzegu mężczyznę. Obaj policjanci wskoczyli do wody. Jeden z funkcjonariuszy złapał mężczyznę i próbował wyciągnąć na brzeg, a drugi w tym czasie asekurował kolegę, którego poszkodowany wciągał pod wodę.

Dzięki doskonałej współpracy policjanci wyciągnęli przytapiającego się mężczyznę na brzeg i udzielili mu pierwszej pomocy. Mężczyzna został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, który przewiózł 48-latka do szpitala.  

Asp. Artur Rulewski i sierż. Błażej Kwiatkowski, bo o nich mowa, bez zastanowienia wskoczyli do rzeki by ratować tonącego mężczyznę narażając swe własne życie. Gdyby nie determinacja funkcjonariuszy doszłoby do tragedii.


Krótka biografia

Asp. Marek Ożga swoją służbę rozpoczął w 1996 roku. Po ukończeniu kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia w Warszawie rozpoczął pracę w Wydziale Policji Sądowej w Komendzie Stołecznej Policji. W czerwcu 1999 roku funkcjonariusz przeniósł się do garnizonu warmińsko-mazurskiego, gdzie dalszą służbę pełnił w Komisariacie Policji w Barcianach, a rok później w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. W sierpnia 2007 roku objął stanowisko dzielnicowego. Asp. Marek Ożga wielokrotnie nagradzany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, a także przez Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie za doskonałe wyniki w służbie. Funkcjonariusz godnie reprezentuje jednostkę uczestnicząc w wielu turniejach piłki siatkowej.

Asp. Piotr Kuczyński służbę w Policji rozpoczął w 1998 roku. Po zakończeniu kursu podstawowego w Olsztynie rozpoczął pracę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. W 2003 roku został przewodnikiem psa służbowego, z którym wspólnie przeszedł specjalne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Asp. Piotr Kuczyński w 2005 roku został wyróżniony przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie za osiągnięcia służbowe min. za zatrzymanie największej liczby sprawców na gorącym uczynku w województwie. W 2006 roku podczas wojewódzkich eliminacji kynologicznych do Mistrzostw Polski w Sułkowicach ze swoim czworonożnym przyjacielem zdobył zaszczytne III miejsce. Dzielnicowy od 2012 roku. Funkcjonariusz godnie reprezentuje jednostkę uczestnicząc w wielu turniejach piłki nożnej.  

Asp. Artur Rulewski do Policji wstąpił w 1999 roku. Kurs podstawowy skończył rok później w Szkole Policji w Słupsku. Swoją przygodę ze służbą rozpoczął w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Od 2003 policjant pracuje w „drogówce”.  Asp. Artur Rulewski w 2011 roku został już odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Wraz z partnerem w m. Jamielnik wyciągnęli z płonącego auta, które uderzyło w drzewo i dachowało, 4 nieprzytomne osoby. Funkcjonariusze zdołali również ugasić płonący samochód. W 2010 roku policjant został nagrodzony przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie za uratowanie młodego mieszkańca powiatu, który tonął w Drwęcy.

Sierż. Błażej Kwiatkowski jest najmłodszym spośród wyróżnionych policjantów. Do policji wstąpił w 2010 roku. Zanim rozpoczął służbę w nowomiejskiej komendzie ukończył szkolenie w Szkole Policji w Słupsku. Pierwsze kroki stawiał w Ogniwie Patrolowo- Interwencyjnym. Od 2012 roku funkcjonariusz ruchu drogowego.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony