Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo na stoku narciarskim

Data publikacji 04.02.2014

Trwająca od kilkunastu dni śnieżna zima spowodowała, że przemyski stok narciarski zapełnił się chętnymi na aktywny i przyjemny wypoczynek. Musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom nartostrady. Policjanci z tutejszej komendy, dbając o spokojną zabawę na stoku, patrolują trasy zjazdu oraz ich okolice.

Przemyscy policjanci od rozpoczęcia sezonu zimowego pełnią służbę na lokalnym stoku. Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego zwracają szczególną uwagę na najmłodszych amatorów białego szaleństwa. Pilnują, aby dzieci i młodzież nie wychodziła na trasę bez kasku ochronnego. Kontrolują także narciarzy, w stosunku do których istnieje  podejrzenie, że mogą być w stanie nietrzeźwości.

W celu podniesienia własnych umiejętności policjanci pełniący służbę na nartach, w ostatni piątek szkolili się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Ćwiczyli metody sprawnego przemieszczania się po stoku oraz zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym narciarzom. Mieli ponadto okazję przetestować nowy sprzęt narciarski i odzież, które zostały zakupiono ze środków Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie za łączną kwotę blisko 16 000 złotych.

Policja radzi, jak być bezpiecznym na stoku:
 
1. Uważaj na inne osoby. Zjeżdżaj tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie spowodować żadnej szkody.
2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.
3. Ustąp pierwszeństwa osobom znajdującym się przed Tobą.
4. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
5. Rozpoczynając jazdę sprawdź, czy możesz to uczynić bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.
6. Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w miejscach zwężeń i ograniczonej widoczności. W razie upadku, jak najszybciej usuń się z toru jazdy.
7. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy.
8. Bezwzględnie przestrzegaj znaków i sygnalizacji na trasie. Dobierz trasę do swoich umiejętności: zielona – łatwa, niebieska – średnia, czerwona – trudna, czarna – bardzo trudna.
9. W razie wypadku nie bądź obojętny, udziel pomocy poszkodowanemu i zadzwoń pod wybrany numer alarmowy: Policja: 997, Pogotowie Ratunkowe: 999, Europejski numer alarmowy: 112
10. W razie wypadku (jako uczestnik lub świadek) podaj swoje dane osobowe.

Pamiętaj też o odpowiednio dobranym sprzęcie, ubiorze i przede wszystkim kasku narciarskim.
 
Przypominamy, że zgodnie z zapisami Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego. Ponadto, osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Opiekunowie czy osoby sprawujące nadzór nad małoletnim do 16 roku życia, które dopuszczą do uprawiania przez niego narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlegają karze grzywny.

(KWP w Rzeszowie / pt)

Powrót na górę strony