Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ewakuowali turystów i zatrzymali niebezpiecznych przestępców - ćwiczenia „Piękna Góra 2014”

Data publikacji 05.02.2014

Gołdapscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego ćwiczyli współdziałanie w czasie ewakuacji turystów z kolejki linowej. Dla potrzeb ćwiczących upozorowano awarię wyciągu narciarskiego. Funkcjonariusze doskonalili również swoje umiejętności przy zatrzymaniu sprawców nielegalnego przekroczenia granicy. W działania został zaangażowany policyjny wóz Argus oraz przetestowano nowoczesny sprzęt łączności.

Ćwiczenia pod nazwą „Piękna Góra 2014” odbyły się wczoraj w Gołdapi. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego współdziałali przy ratowaniu, ewakuacji turystów i zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, po tym, jak na Pięknej Górze doszło do awarii kolejki linowej. Strażacy ewakuowali osoby, które korzystały z kolejki i zostały na niej uwięzione, z kolei policjanci na quadach przetransportowali poszkodowanych do wyznaczonego punktu.

Kolejnym etapem ćwiczeń było upozorowanie nielegalnego przekroczenia granicy przez uzbrojonych przestępców. Tu gołdapscy mundurowi współdziałali z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Dubeninek. Scenariusz tego etapu obejmował powiadomienie oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi przez oficera dyżurnego Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach o nielegalnym przekroczeniu granicy państwa RP w okolicy miejscowości Pluszkiejmy  o nieustalonej liczbie  osób i pochodzenia  (prawdopodobnie 3 osoby, które mogą być uzbrojone). Następnie pościg patrolu SG oraz policyjne blokady skłoniły przestępców do porzucenia pojazdu i ukrycia się w opuszczonym budynku w okolicy jeziora Kociołek. Na miejsce przybył policyjny śmigłowiec MI - 8 z grupą SPAP na pokładzie, która dokonała desantu w miejscu ukrycia się sprawców, po czym zostali oni zatrzymani.

Ćwiczenia sztabowe odbyły się w ramach seminarium naukowo – praktycznego z cyklu Pogranicze 2014 nt. ,,Wybrane aspekty zarządzania w sytuacjach kryzysowych”.

Były to kolejne już działania mające na cele doskonalenie współdziałania służb w sytuacjach  kryzysowych.   

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony