Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seryjny oszust za swoje czyny odpowie przed sądem

Data publikacji 06.02.2014

Do 8 lat grozi mieszkańcowi Szczucina, który jest podejrzany o dokonanie szeregu oszustw i wyłudzeń na kwotę co najmniej kilku tysięcy złotych. W okresie od maja 2013 do końca roku 2013 r. dokonał kilkunastu oszustw na szkodę mieszkańców gminy Szczucin m.in. w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do dąbrowskiego sądu.

Do Komisariatu Policji w Szczucinie zgłosił się jeden z mieszkańców, który zawiadomił, że został oszukany przez właściciela jednego ze sklepów na terenie Szczucina. Oszustwo polegało na tym, że w ramach prowadzanej działalności gospodarczej zobowiązał się do sprowadzenia sprzętu gospodarczego i z tego tytułu pobrał od zgłaszającego kwotę 1500 zł. Jednak klient sklepu nie otrzymał ani zamówionego sprzętu jak i zwrotu wpłaconej gotówki. W toku prowadzonego dochodzenia szczucińscy śledczy ustalili, że taki proceder właściciel sklepu prowadził co najmniej od maja 2013 r. do końca 2013 roku. Jak się okazało, 35-letni mężczyzna od kilku osób pobrał kwoty od 30 zł do 1500 zł zobowiązując się do sprowadzenia części oraz sprzętu gospodarczego. Zamówionego towaru nie sprowadził, nie zwrócił tez wpłaconych przez klientów pieniędzy. Od kilku osób również pożyczył pieniądze w łącznej sumie 2 tys. zł i pomimo zapewnień ich nie oddał. Działanie sprawcy było również już na tyle zuchwałe, że pomimo zapewnień zapłaty w późniejszym terminie nie uiścił należności za zakupione paliwo na stacji paliw oraz zakupioną armaturę łazienkową.

Śledczy przedstawili mężczyźnie kilkanaście zarzutów dotyczących oszustw i wyłudzeń. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy:

Podczas dokonywania zakupu towaru, który dopiero ma zostać sprowadzony należy zachować ostrożność, żeby nie być oszukanym. Szczególnie w przypadkach kiedy płacimy zaliczkę lub całość kwoty z tytułu zakupu towaru, który dopiero ma zostać przez oferującego sprowadzony. W takich przypadkach najlepiej jest uzyskać od realizującego zamówienie oświadczenie o zobowiązaniu się do zrealizowania sprowadzenia zamawianego towaru oraz odebrać pokwitowanie przekazanych na zakup pieniędzy. Najlepiej również, ażeby przy dokonywaniu tego typu transakcji  kupujący był w towarzystwie innej osoby. Jeżeli kupujący ma podejrzenie, że przy dokonaniu transakcji zaliczkowej został oszukany, powinien zgłosić ten fakt niezwłocznie w najbliższej jednostce policji lub prokuraturze.  

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony