Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za zmuszanie do niewolniczej pracy

Data publikacji 10.02.2014

Policjanci Komendy Głównej Policji zatrzymali kolejne 2 osoby pod zarzutem zmuszania do niewolniczej pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Jedna z zatrzymanych osób organizowała werbunek Polaków do pracy, przewoziła ich, a potem tworzyła fikcyjną dokumentację zatrudnienia, natomiast druga zmuszała na miejscu do wyczerpującej pracy, nawet po kilkanaście godzin dziennie i przez 7 dni w tygodniu. Obojgu zatrzymanym przedstawiono zarzut handlu ludźmi.

Zatrzymanie obojga podejrzanych (35-letniej Izabeli R., mieszkanki powiatu kartuskiego  oraz 61-letniego Andrzeja W., mieszkańca Słupska ) było efektem współpracy policjantów CBŚ KGP oraz Wydziału dw. z Handlem Ludźmi BSK KGP.  Był to kolejny etap sprawy dotyczącej werbowania Polaków do pracy w Wielkiej Brytanii, a następnie nieludzkiego wykorzystywania ich w pracy ponad siły. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Zwerbowani Polacy byli zmuszani do pracy przy rozbiórce budynków w Londynie i innych dużych brytyjskich miastach, po kilkanaście godzin dziennie, każdego dnia tygodnia. Praca odbywała się w warunkach poniżających godność człowieka, bez zachowania chociażby podstawowych warunków bhp. Już w październiku 2013 roku, w ramach międzynarodowej operacji, prowadzonej przez policjantów z Polski, Anglii i Szkocji,  została uwolniona grupa przetrzymywanych pracowników. Zatrzymano wtedy pierwszych podejrzanych w tej sprawie. 

Do tej pory udało się pomóc już kilkudziesięciu osobom, które są pokrzywdzonymi w tej sprawie.

Charakter sprawy, jej zasięg i sposoby działania przestępców były na tyle poważne, że 31 stycznia 2014 roku Prokurator Generalny podpisał umowę o powołaniu międzynarodowej grupy śledczej, w skład której wchodzą przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości Polski i Wielkiej  Brytanii. Od tego momentu członkowie wspólnego zespołu śledczego są uprawnieni do uczestniczenia w czynnościach procesowych na terenie drugiego państwa. Jest to pierwsza umowa tego typu zawarta między polskimi i brytyjskimi organami ścigania.

gp 

„Zelezny” - międzynarodowe uderzenie w handel ludźmi ►

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.16 MB)

Powrót na górę strony