Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili z PFRON ponad milion złotych

Data publikacji 19.02.2014

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali 4 osoby, które w latach 2007-2012 wyłudziły dofinansowanie na tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Rozpracowując środowisko przestępcze policjanci uzyskali informację o oszustwie dokonanym przez jedno z łódzkich stowarzyszeń zatrudniających osoby niepełnosprawne. Schemat działania oszustów był następujący: członkowie ścisłego kierownictwa stowarzyszenia zawierali fikcyjne umowy zatrudnienia osób niepełnosprawnych i tworzyli szereg dokumentów uwiarygodniających świadczenie pracy przez te osoby. Następnie na podstawie tej dokumentacji występowali do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie nowoutworzonych stanowisk pracy.

Prowadząc tę sprawę stróże prawa dotarli do 240 osób, na których stanowiska pracy stowarzyszenie wyłudziło ponad 1 milion złotych dofinansowania. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy dał podstawę do zatrzymania członków zarządu stowarzyszenia.

17 lutego mieszkańcy Łodzi – 3 mężczyzn w wieku 55, 63 i 69 lat oraz 40-letnia kobieta. Cała czwórka usłyszała zarzuty oszustwa znacznej wartości. Za ten czyn grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

19 lutego decyzją sądu 40-letnia kobieta i 55-letni mężczyzna trafią do aresztu na 3 miesiące. Pozostałych dwóch podejrzanych objęto dozorem policyjnym.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci docierają do kolejnych świadków – osób fikcyjnie zatrudnionych przez stowarzyszenie.

(KWP w Łodzi / pt)

 

Powrót na górę strony