Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Troje fałszywych wnuczków w areszcie

Data publikacji 25.02.2014

Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o oszustwo metodą "na wnuczka" na szkodę 77-letniego mieszkańca Gdyni. Do przestępstwa doszło w ubiegły czwartek. Gdyński senior odebrał telefon od podszywających się za rodzinę oszustów i za ich namową przelewem bankowym przekazał im kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki szybkiej reakcji kryminalnych z Gdyni Witomina, sprawcy wpadli w ręce policjantów z Warszawy, podczas próby odebrania przelewu w jednym z banków. Fałszywym wnuczkom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W ubiegły czwartek do 77-letniego mieszkańca Gdyni zadzwonił mężczyzna podający się za kuzyna i poprosił o pożyczkę. Senior, chcąc pomóc, na wskazane konto bankowe przelał kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dopiero po bankowej transakcji skontaktował się z rzekomo potrzebującym gotówki członkiem rodziny, wtedy też okazało się, że padł ofiarą oszustów działających metodą "na wnuczka".

Zaalarmowani o zaistniałej sytuacji policjanci z komisariatu na Witominie ustalili, że pieniądze trafiły na konto w Warszawie. Dzięki współpracy z kryminalnymi ze stolicy, w ręce policjantów wpadła trójka oszustów. 40-letnia kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 29 i 49 lat zostało zatrzymanych i przewiezionych  do Gdyni pod policyjną eskortą. Tu usłyszeli zarzuty dotyczące oszustwa na szkodę 77-latka.

Wczoraj sąd aresztował przestępców. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o stosowanie zasad ograniczonego zaufania. Szczególną czujność należy zachowywać w przypadku telefonicznych rozmów na temat pożyczki. Upewniajmy się, że po drugiej stronie telefonu znajduje się nasz krewny, wnuczek, kuzyn, ciocia. Dopiero gdy będziemy mieli całkowitą pewność, że pieniądze trafią we właściwe ręce, starajmy się pomagać. W przeciwnym wypadku może się okazać, że oszczędności życia zasilą konto przestępców. O każdej niecodziennej sytuacji alarmujmy dyżurnego Policji pod nr 997.

(KWP w Gdańsku / mg)

Powrót na górę strony