Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpracowali grupę przestępczą wyłudzającą kredyty

Data publikacji 28.02.2014

Do 8 lat więzienia grozi grupie oszustów, którzy wyłudzili i usiłowali wyłudzić kredyty z internetowych firm pożyczkowych. Sprawcy przestępstw zostali ustaleni i zatrzymani przez policjantów z jaworskiej komendy. Dzięki sprawnym działaniom funkcjonariuszy i zablokowaniu kont bankowych podejrzani nie zdołali wypłacić wyłudzonych pieniędzy. Tylko w ciągu zaledwie 1 dnia przestępcy zdołali na swoje konta przelać kwotę kilku tysięcy złotych z tytułu zawartych poprzez Internet umów z kilkoma firmami pożyczkowymi.

Jaworscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pod koniec stycznia br. uzyskali informacje dotyczące przestępczego procederu, polegającego na wyłudzaniu kredytów przez grupę oszustów. Działania sprawców polegały na zakładaniu kont bankowych na tzw. słupy, a następnie - przy użyciu ich danych personalnych oraz dokumentów związanych z otwarciem rachunków - zaciąganiu pożyczek przez sieć internetową z instytucji finansowych.

Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd co do celu założenia rachunku bankowego. Oszuści oferowali im załatwienie dobrze płatnej, legalnej pracy. Warunkiem było jednak posiadanie konta w banku, przy założeniu którego pomagali. Następnie grupa po wejściu w posiadanie danych osobowych „słupów”, numerów ich kont oraz przywłaszczeniu części dokumentacji bankowej uniemożliwiała ich właścicielom dokonywanie operacji elektronicznych na założonym rachunku.

Funkcjonariusze, mając uzasadnione podejrzenia, że rachunki bankowe zakładane przez „słupy” nie będą przez nich obsługiwane i mogą posłużyć do wykonywania operacji przelewu pieniędzy z działalności przestępczej, zajęli się tą sprawą . Ustalono pokrzywdzone osoby oraz okoliczności, w jakich doszło do przestępstwa.

Na podstawie zdobytych informacji, policjanci wytypowali podejrzanych, trudniących się tym procederem. Dwa dni później, podczas próby założenia konta bankowego na kolejną ofiarę, został zatrzymany 37-letni mężczyzna. Następnie w ręce funkcjonariuszy wpadł kolejny członek grupy w wieku 20 lat. Obaj zatrzymani są mieszkańcami gminy Strzegom.

Policjanci, dzięki sprawnym działaniom i zablokowaniu kont bankowych, uniemożliwili sprawcom wypłatę wyłudzonych pieniędzy. Na rachunki pokrzywdzonych, do czasu ich blokady, w ciągu zaledwie 1 dnia przestępcy zdołali przelać kwotę kilku tysięcy złotych z tytułu zawartych poprzez Internet umów z 4 firmami pożyczkowymi.

Podejrzani mężczyźni usłyszeli już w tej sprawie zarzuty. Jeden z nich w przeszłości był już karany za tego typu przestępstwa. Funkcjonariusze w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tego przestępczego procederu, sprawdzając m.in. ile ostatecznie takich oszustw podejrzani mają na koncie. Policjanci nie wkluczają również udziału innych osób w tej sprawie, a w związku z tym także kolejnych zatrzymań.

20- i 37-latkowi, za czyny o które są podejrzani, grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

(KWP we Wrocławiu / mg)

 

Powrót na górę strony