Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalny handel anabolikami

Data publikacji 14.03.2014

Policjanci zatrzymali 9 osób, które mogły wprowadzić do obrotu medykamenty warte ponad 800 tysięcy złotych. To już kolejna realizacja funkcjonariuszy w sprawie o nielegalny handel anabolikami na dużą skalę

To kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym przez policjantów Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie od 2011 roku. W sprawie skierowano już do sądu akt oskarżenia obejmujący łącznie 38 osób.

Analiza kolejnych wątków pojawiających się w postępowaniu pozwoliła na zatrzymanie kolejnych osób podejrzewanych o udział w nielegalnym procederze.  Tym razem to mieszkańcy Śląska w wieku od 25 do 56 lat.

Jak wynika z zebranego materiału dowodowego, grupą kierował 56-letni mężczyzna, który zorganizował cały obrót. Zaangażowane w proceder osoby dystrybuowały farmaceutyki wśród zaufanych klientów – w oparciu o tak działającą sieć dystrybucyjną członkowie grupy wprowadzili do obrotu środki anaboliczne warte co najmniej 819 tysięcy złotych. Policjanci prowadzący sprawę analizują jaka była rzeczywista skala procederu.  Wiadomo już, że część z tych medykamentów pochodziła z nieudokumentowanych źródeł.  Były to głównie środki wpływające na przyrost masy mięśniowej, o charakterze dopingującym i podnoszące wydolność organizmu.

Podczas przeszukań prowadzonych przez policjantów w miejscach zamieszkania zatrzymywanych osób zabezpieczono środki anaboliczne, którymi handlowali członkowie grupy oraz sprzęt komputerowy z dokumentacją.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (56-latek usłyszał także zarzut kierowania tą grupą) trudniącej się obrotem środkami anabolicznymi na dużą skalę, bez wymaganych zezwoleń.

Z uwagi na ogromną skalę nielegalnego handlu anabolikami i krajowy zasięg sieci dystrybucyjnej Komendant Główny Policji do realizacji zatrzymań w tej sprawie powołał specjalną grupę śledczą powierzając krakowskim policjantom koordynację.  Podczas tej realizacji krakowskich policjantów wspierali funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony