Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-chorwacka współpraca policyjna

Data publikacji 20.03.2014

Z roboczą wizytą goszczą w słupskiej Szkole Policji przedstawiciele Akademii Policyjnej w Zagrzebiu. Spotkanie w Słupsku to efekt podpisanego w ubiegłym roku listu intencyjnego o współpracy między placówkami Polski i Chorwacji. Obie strony chcą zainicjować też wspólne kontakty wykładowców i słuchaczy policyjnych szkół.

Kontakty słupskiej Szkoły Policji z Akademią Policji w Zagrzebiu rozpoczęły się od podpisania w ubiegłym roku deklaracji woli współpracy pomiędzy Akademią Policyjną i Szkołą Policji. Nawiązuje to do międzyrządowej umowy podpisanej przez Chorwację i Polskę, a dotyczącej wspólnego zwalczania przestępczości. Umowę podpisał w Zagrzebiu Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil i Komendant chorwackiej Akademii Policji Želimir Radimilović. Dwustronna współpraca ma być realizowana między innymi przez wspólne projekty o charakterze międzynarodowym, wymianę informacji o szkoleniach Policji, wizyty wykładowców i studentów oraz wymianę wyników badań naukowych i zawodowych.

Jednym z zamierzeń jakie stawiają przed sobą władze słupskiej Szkoły Policji jest stworzenie programu szkoleniowego dla policjantów wyjeżdżających do pełnienia służby na terenie Chorwacji. W trakcie minionych wakacji w Zadarze, nad wybrzeżem Adriatyku, w ramach projektu "Bezpieczny sezon turystyczny", wspólnie z policjantami chorwackimi, służbę pełniło kilku polskich policjantów. Wspólne patrole na plażach, ulicach miasta oraz na drogach w okolicach Zadaru służyły pomocą polskim turystom wypoczywającym w Dalmacji.

Szkolenie w Słupsku policjantów wyjeżdżających do Chorwacji byłoby poszerzeniem aktualnej działalności Szkoły w zakresie przygotowywania policjantów do służb poza granicami Polski. Słupska placówka, jako jedyna w kraju przygotowuje policjantów do udziału w misjach zagranicznych.
 
Akademia Policji w Zagrzebiu jest jednostką organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji; została założona w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jako policyjne centrum edukacyjne.

W Akademii kształcą się nie tylko przyszli policjanci; jednostka prowadzi także wiele kursów specjalistycznych, między innymi dla funkcjonariuszy służb kryminalnych i prewencyjnych. W jej strukturze znajduje się również Ośrodek Szkolenia Przewodników i Psów Służbowych.

Misją Akademii jest nie tylko kształcenie nowych kadr policyjnych, ale także ciągły własny rozwój naukowy wykładowców zgodny z wymogami, jakie niesie ze sobą nowe stulecie.

(SP w Słupsku / mj)

Powrót na górę strony