Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli uroczyście otwarta

Data publikacji 22.03.2014

W Nowej Soli otwarto nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji. Od września 2012 r. policjanci śledzili postępy na placu budowy. Teraz mogą rozpocząć pracę w nowoczesnej komendzie. Ich satysfakcja stanowi też gwarancję dla mieszkańców powiatu, którzy odwiedzając nowy gmach, liczyć mogą na sprawną i komfortową obsługę. W uroczystości uczestniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Na otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli czekali zarówno policjanci jak i mieszkańcy powiatu. W piątek oficjalne przecięcie wstęgi stanowiło najważniejszy punkt uroczystości, w której z dumą uczestniczyli i jedni i drudzy. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli służb mundurowych, włodarzy miasta oraz gospodarzy regionu. Do wzięcia udziału w uroczystości zaproszeni zostali między innymi: Komendant Główny Policji nadinspektor Marek Działoszyński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. nadinspektor Ryszard Wiśniewski, Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Bogdan Nowak, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jakub Szczepaniak, Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. bp dr Stefan Regmunt, a także licznie zgromadzeni goście.

Dotychczasowa siedziba Komendy Powiatowej w Nowej Soli, od szeregu lat mieszcząca się przy ul. Piłsudskiego 26, nie spełniała obowiązujących obecnie standardów. Wiekowy budynek, pomimo zlokalizowania w centrum miasta, nie gwarantował odpowiednich warunków obsługi interesantów, a jego kompleksowy remont nie był uzasadniony ekonomicznie. Nieruchomość nie dawała też szans na gruntowną rozbudowę, której zadaniem byłoby wyodrębnienie nowych pomieszczeń oraz usytuowanie miejsc parkingowych i garaży. Sytuacja ta stała się podstawą do planowania budowy nowego budynku, w którym możliwe będzie zlokalizowanie wszystkich niezbędnych do skutecznej pracy Policji komórek. Pięć lat temu pierwotne plany zaczęto zmieniać w konkretne działania. Początkiem dążeń do realizacji inwestycji było podpisanie w 2008 roku aktu notarialnego, w którym władze samorządowe miasta Nowa Sól przekazały Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. dwuhektarową, niezabudowaną działkę przy ulicy Północnej. Teren przeszedł pod zarząd nowego właściciela z przeznaczeniem na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji.  W sierpniu 2012 roku podpisana została umowa na roboty budowane, które rozpoczęto we wrześniu. Budowa zakończona została w lutym 2014 roku.

Nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli zlokalizowano na działce o obszarze 18,6 tys. m2. Powierzchnia użytkowa budynku administracyjnego wynosi 3.600 m2. Architektura obiektu podkreśla jego reprezentacyjny, urzędowy charakter, a kolorystyka elewacji dopasowana została do obowiązujących aktualnie wzorców. W budynku zlokalizowano funkcjonalnie pomieszczenia niezbędne do skutecznych działań Policji. W nowej siedzibie znalazły się pozwalające na dyskrecję pokoje przesłuchań, gwarantujące bezpieczeństwo pomieszczenia identyfikacji podejrzanych, czy komfortowy punkt obsługi interesantów. Znajdziemy tu również pomieszczenie pierwszego kontaktu, archiwa, izbę zatrzymań i pracownie kryminalistyczne. Do dyspozycji funkcjonariuszy przekazano tzw. "niebieski pokój” w którym możliwa będzie rozmowa z najmłodszymi świadkami przestępstw. Osobne pomieszczenia przeznaczono na łączność i kancelarię tajną. Już niebawem nowosolscy policjanci będą też mogli odwiedzać skomputeryzowaną strzelnicę i siłownię. Na terenie nowego obiektu znalazło sie także miejsce na garaże dla pojazdów służbowych i kojce dla psów wraz z torem szkoleniowym. Budynek okalają estetyczne chodniki, drogi dojazdowe oraz tereny zielone.

Nowy kompleks jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Znalazły się w nim dwie windy, a przed wejściem pochylnia ułatwiającą wjazd. Na parkingu usytuowano miejsca postojowe dla osób z ograniczeniami ruchu. Drzwi wejściowe do pomieszczeń mają szerokość jednego metra, co pozwala na swobodne poruszanie osobom na wózkach. Dla potrzeb niepełnosprawnych przystosowano też część sanitarną a nawet stopnie schodów, które pokryto warstwą antypoślizgową. Całkowity koszt inwestycji, wynoszący 21 mln zł, pokryto ze środków własnych Policji, natomiast dokumentację projektową sfinansowały jednostki samorządowe powiatu nowosolskiego. W nowym budynku Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli pracowało będzie 140 policjantów oraz 24 pracowników cywilnych.

(KWP w Gorzowie / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 31.31 MB)

Powrót na górę strony