Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za nielegalny obrót paliwem

Data publikacji 28.03.2014

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego zatrzymali dziewięć osób - mieszkańców tych województw. Podejrzanym przedstawiono zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwem. Teraz najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

Śledztwo w sprawie dotyczącej nielegalnego handlu paliwem rozpoczęło się w maju ubiegłego roku. Postępowanie powierzono do prowadzenia funkcjonariuszom z Centralnego Biura Śledczego. Policjanci w toku prowadzonego postępowania ustalili, członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2012-2013 na terenie kraju oraz zagranicą (m.in. Niemcy, Litwa, Słowacja). Osoby z tej grupy  dopuszczały się przestępstw i przestępstw  skarbowych związanych z wewnątrzwspólnotowym obrotem olejem napędowym. O fakcie tym powiadomił Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie. Z jego ustaleń wynikało, że działające na terenie Polski spółki, tzw. „słupy” dokonywały wewnątrzwspólnotowego nabycia oleju napędowego, a następnie jego krajowej sprzedaży innym podmiotom gospodarczym nie płacąc należnego w tym zakresie (od sprzedaży) podatku VAT.

W wyniku działań tej grupy Skarb Państwa poniósł stratę w postaci nieuiszczonego podatku od towarów i usług w kwocie co najmniej 9.600.000 zł.

W sprawie podejrzanych jest obecnie 11 osób o przestępstwa związane z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej i praniem tzw. brudnych pieniędzy.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony