Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszerze banknotów zatrzymani

Data publikacji 01.04.2014

Leszczyńscy policjanci zatrzymali czterech sprawców podrabiania i wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów. Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt służący do produkcji fałszywek. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym tymczasowe aresztowania. Grozi im nawet 25 lat więzienia.

Od około dwóch miesięcy na terenie Wielkopolski pojawiały się przypadki wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów o nominale 50 zł. We wtorek, 22 marca br., pierwszy tego typu przypadek odnotowano w Lesznie. Na policję zgłosił się wówczas mężczyzna, który powiadomił o otrzymaniu w rozliczeniu za transakcję 650 zł w fałszywych banknotach o nominale 50 zł. W następnych dniach leszczyńska komenda otrzymywała kolejne zgłoszenia o ujawnianiu fałszywych 50-złotowych banknotów. Fałszywki ujawniano głównie w sklepach, ale także zapłacono nimi za usługę taksówkarzowi. Łącznie na terenie woj. wielkopolskiego do obiegu wprowadzono 17 sfałszowanych banknotów.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze KMP w Lesznie. Wkrótce wytypowali osoby podejrzewane o prowadzenie przestępczego procederu. Cała czwórka została zatrzymana  w jednym z mieszkań w Poznaniu. W tym samym lokalu zabezpieczono sprzęt służący do produkcji pieniędzy oraz próbne wydruki fałszywek.

Zatrzymani mężczyźni są w wieku od 20 do 50 lat. Wśród nich jest ojciec z synem. To mieszkańcy Poznania. Jeden z zatrzymanych był poszukiwany przez poznańską prokuraturę.

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Lesznie zastosowała wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, natomiast w poniedziałek 31 marca dwóch pozostałych sprawców trafiło na 3 miesiące do aresztu.

Za wprowadzenie w obieg podrobionych banknotów  grozi kara do 10 lat więzienia, a za podrabianie pieniędzy nawet do 25 lat.

(KWP w Poznaniu / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.94 MB)

Powrót na górę strony