Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Operacja "Arkan" – CBŚ przeciwko wytwórcom materiałów wybuchowych

Data publikacji 09.04.2014

Ponad 130 kg komponentów mogących służyć do produkcji materiałów wybuchowych, zapalniki z zawartością substancji pirotechnicznej, lonty, elementy broni maszynowej, 20 gotowych "koktajli Mołotowa", petardy, narkotyki - to wszystko zabezpieczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego. W akcji wymierzonej przeciwko osobom zajmującym się gromadzeniem i przetwarzaniem materiałów wybuchowych zatrzymano w sumie 12 osób na terenie całej Polski.

Policjanci Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ prowadzili operacyjne ustalenia w sprawie osób, które mogły posiadać komponenty do produkcji materiałów wybuchowych. Odpowiednio zmieszane i połączone ze sobą składniki mogły stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Istniało również prawdopodobieństwo, że tego typu "produkty" mogły być kupowane przez członków zorganizowanych grup przestępczych i w efekcie posłużyć do popełnienia przestępstw.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego namierzyli na terenie całego kraju w sumie kilkadziesiąt osób podejrzewanych o ten proceder. Uderzenie miało nastąpić jednego dnia, dlatego do realizacji tej sprawy zostało zaangażowanych ponad dwustu funkcjonariuszy CBŚ wspieranych przez policyjnych pirotechników.

O godzinie 6:00 policjanci Centralnego Biura Śledczego weszli do mieszkań i domów ustalonych osób i rozpoczęli drobiazgowe przeszukania. Najwięcej podejrzanych adresów znajdowało się w Warszawie, Katowicach i Łodzi. Policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 130 kilogramów komponentów mogących służyć do produkcji materiałów wybuchowych, zapalniki z zawartością substancji pirotechnicznej, lonty, elementy broni maszynowej, 20 gotowych "koktajli Mołotowa", petardy, narkotyki, a także ponad 82 tysiące złotych.

W wyniku przeprowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali 12 osób - 11 przedstawiono już zarzuty wyrabiania, przetwarzania i posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Jedna osoba usłyszała zarzut nielegalnego posiadania broni palnej oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zagrożenia życia i zdrowia, co zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podkreślają policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ, ta sprawa może mieć dalszy ciąg i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

CBŚ

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.43 MB)

Powrót na górę strony