Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na Dolnym Śląsku ruszyły policyjne patrole rowerowe

Data publikacji 09.04.2014

Dzisiaj w województwie dolnośląskim, w ramach pilotażowego programu, ruszyły policyjne patrole rowerowe. Po okresie przygotowań, zakupu sprzętu, wyposażenia oraz przeprowadzenia specjalistycznych szkoleń, policjanci na rowerach rozpoczęli służbę w 7 powiatach, położonych na terenie województwa. Obszary rekreacyjne i turystyczne monitorować będzie 35 policyjnych patroli. Projekt sfinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, uznając potrzebę rozszerzenia form realizowanych przez Policję dolnośląską zadań i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, opracowali w połowie 2013 r. kompleksową koncepcję utworzenia na terenie województwa dolnośląskiego prewencyjnych policyjnych patroli rowerowych. Koncepcja zatwierdzona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Wojciecha Ołdyńskiego, została również m.in. ze względu na swoją kompleksowość, pozytywnie zaopiniowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który przyznał na realizację projektu środki finansowe. Przyznane środki zostały przeznaczone na zakup 35 rowerów, wymaganego osprzętu, umundurowania, przeprowadzenie szkoleń specjalistycznych dla policjantów, a także serwisowanie zakupionego sprzętu rowerowego.

Po okresie przygotowań związanych z realizacją poszczególnych etapów projektu, 9 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu i na obszarze sześciu innych wybranych powiatów województwa dolnośląskiego (jeleniogórski, kłodzki, wałbrzyski, bolesławiecki, dzierżoniowski i głogowski) ruszyły policyjne patrole rowerowe. Policjanci pełniąc służbę prewencyjną, patrolować będą m.in. obszary rekreacyjne i turystyczne, czyli rejony, gdzie często nie może wjechać radiowóz, a policjant na rowerze szybciej dotrze na miejsce niż patrol pieszy. Funkcjonariusze podczas służby pełnionej w tej formie, będą także bliżej obywateli.Oprócz głównie służby patrolowej, rowery w mogą być również wykorzystywane przy działaniach profilaktycznych, a w uzasadnionych sytuacjach także przy działaniach operacyjnych.

Policjanci, którzy rozpoczęli służbę na rowerach, wcześniej w okresie przygotowawczym odbyli szereg specjalistycznych szkoleń teoretycznych i praktycznych, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, posiadających odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenia odbyte w Holandii. Podczas tych szkoleń funkcjonariusze nabyli umiejętności m.in. z zakresu wybranych technik interwencji i wykorzystania podczas nich roweru, dynamicznego przemieszczania się w patrolu, czy też jazdy w trudnym terenie np. po zboczu lub schodach.

Policyjne patrole rowerowe, to nowatorska na Dolnym Śląsku, forma służby patrolowej, interwencyjnej lub obchodowej z wykorzystaniem tego rodzaju środka transportu.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film Na Dolnym Śląsku ruszyły policyjne patrole rowerowe

Opis filmu: profilaktyka, patrole rowerowe, rowery

Pobierz plik Na Dolnym Śląsku ruszyły policyjne patrole rowerowe (format mp4 - rozmiar 14.86 MB)

Powrót na górę strony