Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania pseudokibiców zakłócających porządek publiczny i bezpieczeństwo

Data publikacji 10.04.2014

Konsekwentna praca krakowskich policjantów przyniosła kolejne zatrzymania pseudokibiców zakłócających porządek publiczny i bezpieczeństwo. Pod zarzutem posiadania, odpalania i rzucania środków pirotechnicznych podczas meczu piłkarskiego oraz rzucania niebezpiecznymi przedmiotami i naruszenia nietykalności cielesnej pracowników służby porządkowej funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 18 do 34 lat.

Większość z zatrzymanych to mieszkańcy Krakowa, niektórzy z nich byli już wcześnej karani za inne przestępstwa kryminalne. Podejrzani zatrzymani zostali jednocześnie w kilku różnych miejscach do których z nakazami prokuratorskimi dotarli pracujący nad tą sprawą policjanci wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz z zespołu do zwalczania przestępczości pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (jeden z mężczyzn zatrzymany został przez sądeckich funkcjonariuszy).

Do zakłócenia porządku doszło we wrześniu ubiegłego roku, podczas meczu derbowego – wówczas to rzucano materiały pirotechniczne i inne przedmioty, czym spowodowano nie tylko zakłócenia w przebiegu imprezy masowej ale także wywołano zagrożenia dla innych jej uczestników. To właśnie podczas tego meczu zabezpieczono petardy – „granaty” z przyklejonymi śrubami i innymi ostrymi przedmiotami. Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji zajmujący się zwalczaniem bandytyzmu stadionowego skrupulatnie analizowali dowody i napływające informacje, uzyskując materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów.

Wytypowane i zatrzymane przez policjantów osoby zostaną „rozliczone” z popełnionych przestępstw – kilku z nich już zostało przesłuchanych. Ci mężczyźni przyznali się do popełnionych czynów, skorzystali z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Sąd orzekł wobec nich kary ograniczenia wolności, grzywny, prace na cele społeczne oraz zakazy wstępu na imprezy masowe.
 
W 1 kwartale br. krakowscy policjanci, podczas prowadzonych działań prewencyjnych ukierunkowanych na zapobieganie zdarzeniom z udziałem pseudokibiców wylegitymowali ponad 27.5 tysiąca osób, skontrolowali 5.547 pojazdów oraz 12.298 miejsc „zagrożonych”. W trakcie tych działań policjanci ujawnili ponad 4 tysiące wykroczeń, nałożyli w związku z tym 1211 mandatów karnych na kwotę prawie 200 tysięcy złotych. Oprócz tego funkcjonariusze z krakowskich jednostek Policji prowadzili wzmożone działania prewencyjne nastawione na zwalczanie pseudograffiti – zatrzymanych zostało 20 sprawców niszczenia mienia poprzez nanoszenie niedozwolonych napisów. Policjanci prewencji spotykali się także z młodymi ludźmi w szkołach, by przypominać o konsekwencjach prawnych i materialnych związanych z malowaniem grafitti – łącznie w 1 kwartale br. przeprowadzono 223 takie prelekcje.

Dodatkowo systematyczne rozpracowywanie środowisk przestępczych powiązanych z grupami pseudokibiców pozwoliło na zatrzymanie, tylko przez krakowskich policjantów, 54 osób podejrzewanych o popełnienie różnych przestępstw – 20 z nich tymczasowo aresztowano.

Małopolscy policjanci zabezpieczali w 1 kwartale br. 45 meczów piłki nożnej – w realizację zadań związanych z pilnowaniem porządku i bezpieczeństwa publicznego w tym czasie zaangażowanych było 4.725 funkcjonariuszy. Koszt podejmowanych w tym zakresie przedsięwzięć to kwota około 860 tysięcy złotych.

(KWP w Krakowie / mw)

Film Kolejne zatrzymania pseudokibiców zakłócających porządek publiczny i bezpieczeństwo

Pobierz plik Kolejne zatrzymania pseudokibiców zakłócających porządek publiczny i bezpieczeństwo (format mp4 - rozmiar 2.63 MB)

Powrót na górę strony