Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wzmożone policyjne kontrole i legitymowania

Data publikacji 14.04.2014

Krakowscy policjanci pod zarzutem udziału w nielegalnym zbiegowisku zatrzymali pięć osób oraz ujawnili niebezpieczne narzędzia przewożone przez pseudokibiców w samochodzie. Jest to efekt intensywnych kontroli osób kojarzonych z chuligaństwem okołostadionowym. Systematyczne rozpracowywanie środowisk przestępczych powiązanych z grupami pseudokibiców pozwoliło na zatrzymanie, tylko przez krakowskich policjantów, 54 osób podejrzewanych o popełnienie różnych przestępstw – 20 z nich tymczasowo aresztowano.

Policjanci komisariatu III w Krakowie zatrzymali pięciu pseudokibiców, którzy na jednym z osiedli biegli za pewnym mężczyzną – kojarzonym z przeciwną drużyną, uciekającym przed nimi na oślep.  Podejrzewani zdołali ukryć się w mieszkaniu jednego z nich, jednak policjanci już chwilę później zapukali do drzwi. Z okna mieszkania, które obstawili funkcjonariusze, wyrzucone zostały różne przedmioty – jak się okazało, były to akcesoria używane przy sprzedaży narkotyków: młynek służący do rozdrabniania suszu marihuany oraz waga elektroniczna. W mieszkaniu policjanci odnaleźli woreczki ze śladowymi ilościami narkotyków, prawdopodobnie usuniętych na prędce, kilkadziesiąt sztuk tabletek niewiadomego pochodzenia, maczety, kominiarki oraz kilkadziesiąt sztuk sprejów do graffiti i gadżety świadczące o identyfikacji klubowej (szaliki, flagi, emblematy, naklejki). Zabezpieczone substancje trafiły do szczegółowych analiz laboratoryjnych, podobnie jak ujawnione na miejscu ślady kryminalistyczne. Policjanci sprawdzają także czy przy użyciu zabezpieczonych farb mogło zostać naniesione nielegalne graffiti.

Za posiadanie niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym odpowie również 21-letni mężczyzna, pasażer samochodu sprawdzanego przez policjantów Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, natomiast kierowca tego samochodu za niezatrzymanie pojazdu do kontroli.  Obydwaj pseudokibice zostali zatrzymani w rejonie ulicy Budryka. Podczas kontroli policjanci odnaleźli m.in. maczetę i nóż. Posiadanie niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym jest wykroczeniem.

Jest to efekt intensywnych kontroli osób kojarzonych z chuligaństwem okołostadionowym.

Tylko w 1 kwartale br. krakowscy policjanci, podczas prowadzonych działań prewencyjnych ukierunkowanych na zapobieganie zdarzeniom z udziałem pseudokibiców, wylegitymowali (na zasadzie wielokrotności) ponad 27.5 tysiąca osób, skontrolowali 5.547 pojazdów oraz 12.298 miejsc „zagrożonych”. W trakcie tych działań policjanci ujawnili ponad 4 tysiące wykroczeń, nałożyli w związku z tym  1211 mandatów karnych na kwotę prawie 200 tysięcy złotych. Oprócz tego funkcjonariusze z krakowskich jednostek Policji prowadzili wzmożone działania prewencyjne nastawione na zwalczanie pseudograffiti – zatrzymanych zostało ponad 20 sprawców niszczenia mienia poprzez nanoszenie niedozwolonych napisów. Policjanci prewencji spotykali się także z młodymi ludźmi w szkołach, by przypominać o konsekwencjach prawnych i materialnych związanych z malowaniem grafitti – łącznie w 1 kwartale br. przeprowadzono 223 takie prelekcje.

Dodatkowo systematyczne rozpracowywanie środowisk przestępczych powiązanych z grupami pseudokibiców pozwoliło na zatrzymanie, tylko przez krakowskich policjantów, 54 osób podejrzewanych o popełnienie różnych przestępstw – 20 z nich tymczasowo aresztowano.

Małopolscy policjanci zabezpieczali w 1 kwartale br. 45 meczów piłki nożnej – w realizację zadań związanych z pilnowaniem porządku i bezpieczeństwa publicznego w tym czasie zaangażowanych było 4.725 funkcjonariuszy. Koszt podejmowanych w tym zakresie przedsięwzięć to kwota około 860 tysięcy złotych.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony