Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chuligani w rękach Policji

Data publikacji 22.04.2014

Dwaj gorzowianie, którzy swoim zachowaniem złamali przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych podczas inauguracji sezonu żużlowego przy Jancarzu, stanęli już przed sądem. We wtorek /22 kwietnia/ gorzowscy policjanci zatrzymali trzech kolejnych mężczyzn. Dwóch z nich najprawdopodobniej odpowiedzialnych jest za zerwanie transparentu gości oraz wtargnięcie na teren zawodów.

Na 21 kwietnia 2014 roku przypadła inauguracja rozgrywek żużlowych przy ul. Śląskiej w Gorzowie. Licznie przybyli kibice dopingowali żużlowców w trosce o jak najlepszy wynik. Dbali o to zarówno kibice Gorzowa, jak i grupa blisko 350 fanów leszczyńskiego zespołu. Nie wszyscy jednak chcieli, aby te rozgrywki odbyły się w atmosferze sportowej, świątecznej i co najważniejsze bezpiecznej.

O godzinie 20.15, podczas jednej z przerw, dwóch zamaskowanych mężczyzn, przeskakując barierę ochronną oddzielającą sektor kibiców i strefę bezpieczeństwa, wtargnęło na teren odbywania się zawodów. Po tym, jak zerwali baner kibiców przyjezdnych, wbiegli w tłum sektora kibiców gospodarzy. Jeszcze podczas trwania zawodów służby organizatora ujęły dwóch mężczyzn przekazując ich w ręce gorzowskich policjantów. I choć to nie oni byli bezpośrednio odpowiedzialni za zerwanie banera, to jednak nie uniknęli odpowiedzialności za złamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Następnego dnia po przedstawieniu zarzutów /21 kwietnia/ obaj odpowiadali w trybie przyśpieszonym przed sądem w Gorzowie. 44-latek odpowiedział za naruszenie nietykalności przedstawiciela służby porządkowej, przypłacając to zakazem stadionowym na wszelkie imprezy masowe przez dwa najbliższe lata oraz grzywną w wysokości 1500 złotych. Na 30-latku ciążył z kolei zarzut używania elementów odzieży uniemożliwiającej rozpoznanie. Orzeczono wobec niego karę ograniczenia wolności.
 
We wtorek /22 kwietnia/ praca gorzowskich policjantów, która wspomagana była również informacjami ze strony klubu, pozwoliła na zatrzymanie trzech kolejnych osób. Wśród nich jest 22-letni gorzowianin, który zerwał baner kibiców gości. Zarzuca mu się także wtargnięcie na teren rozgrywanych zawodów, naruszenie nietykalności cielesnej pracownika ochrony oraz zasłanianie twarzy uniemożliwiając tym samym jego identyfikację. Ponadto odpowie on również za kradzież banera. Identyczne zarzuty usłyszy 19-latek, także gorzowianin. Trzeci z zatrzymanych dziś nad ranem mężczyzn to 29-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego. On również usłyszy te zarzuty, które zostaną przedstawione jego młodszym kolegom, z wyjątkiem kradzieży.
 
Gorzowscy policjanci wspomagani przez służby organizatora oraz klub sprawdzają czy za wybryki chuligańskie nie są jeszcze odpowiedzialne jeszcze inne osoby i czy wszystko z wyjątkiem opisywanych zdarzeń odbyło się zgodne z literą prawa.

***

Art. 57a Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych:

Kto w miejscu i w czasie trwania masowej imprezy sportowej używa elementu odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia rozpoznania osoby, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000 zł.
 
Art. 60 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych:

1. Kto w czasie trwania masowej imprezy sportowej, w tym meczu piłki nożnej, wdziera się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Kto w czasie trwania imprezy masowej rzuca przedmiot, mogący stanowić za-grożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie lub w obiekcie, gdzie odbywa się impreza masowa, albo w inny, równie niebezpieczny sposób zakłóca przebieg tej imprezy, podlega grzywnie nie mniejszej niż 120 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

3. Karze, o której mowa w ust. 2, podlega ten, kto w czasie i w miejscu trwania imprezy masowej narusza nietykalność cielesną członka służby porządkowej lub służby informacyjnej.

4. Jeżeli sprawca, dopuszczając się czynów określonych w ust. 1–3, używa elementu odzieży lub przedmiotu do zakrycia twarzy celem uniemożliwienia lub utrudnienia rozpoznania jego osoby, podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony