Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusz publiczny odpowie za korupcję

Data publikacji 10.05.2014

Płońscy policjanci ustalili, że 36-letni mieszkaniec Płońska, będący funkcjonariuszem publicznym w jednym z urzędów, najprawdopodobniej popełnił kilka przestępstw korupcyjnych. Mężczyzna usłyszał już związane z tym zarzuty.

Pod koniec marca br. na podstawie ustaleń funkcjonariuszy z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją płońskiej komendy, Prokuratura Rejonowa w Płońsku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego z jednego z płońskich urzędów. Z ustaleń wynikało, że 36-letni mieszkaniec Płońska, pomimo obejmującego go ustawowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie pow. płońskiego, związanej z pełnioną w urzędzie funkcją, prawdopodobnie wykonywał usługi dla osób prywatnych w celach zarobkowych. Tym samym według obowiązującego prawa, przekroczył swoje uprawnienia osiągając przy tym korzyści majątkowe.

Obecnie w trakcie śledztwa sprawdzane jest jak długo mężczyzna mógł działać w ten sposób. Zgromadzone w tej sprawie dowody pozwoliły na przedstawienie wspomnianemu funkcjonariuszowi publicznemu 5 zarzutów, w tym: trzy korupcyjne, jedno o charakterze tzw. przestępstwa urzędniczego i jedno dotyczące nakłaniania do składania fałszywych zeznań.

Podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawiania wolności. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

W tej sprawie 2 zarzuty, związane z nakłanianiem świadka w sprawie do składania fałszywych zeznań przedstawione zostały również członkowi rodziny mężczyzny. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku również zastosowane zostało poręczenie majątkowe.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony