Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty i kary dla pseudokibiców

Data publikacji 14.05.2014

W sobotę drużyna Zagłębia Sosnowiec rozegrała kolejne sportowe spotkanie. Mecz z drużyną Polonii Bytom nosił status imprezy podwyższonego ryzyka. Sosnowiecka Policja w związku z nim zatrzymała 11 pseudokibiców. Wczoraj zapadły wyroki w stosunku do 8 osób.

Sosnowiecka policja, przy udziale mundurowych z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, w minioną sobotę do późnych godzin wieczornych, czuwała nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta. W związku z meczem piłki nożnej pomiędzy drużynami miejscowego Zagłębia i Polonii Bytom do miasta przyjechali kibice innych zespołów, takich jak: Góral Żywiec, Legia Warszawa, Odra Opole, BKS Bielsko-Biała i oczywiście Polonia Bytom. Policja ustaliła, że na trybunach zasiadło blisko 5000 osób.

Już podczas planowania policyjnego zabezpieczenia wstępnie zebrane informacje wskazywały na możliwość spotkania się w mieście kibiców kilku zantagonizowanych ze sobą drużyn. Przed godziną 16.00 na dworzec PKP Sosnowiec Główny rejsowym pociągiem przyjechała najliczniejsza grupa kibiców drużyny gości. Około 300-osobowa grupa zwolenników drużyny z Bytomia pod nadzorem Policji została przeprowadzona w kierunku stadionu. Policja nie dopuściła do konfrontacji kibiców przyjezdnych z mieszkańcami Sosnowca. Również na terenie stadionu piłkarskiego ścisła współpraca Policji z siłami porządkowymi organizatora imprezy zaowocowała przebiegiem spotkania bez zbiorowych naruszeń porządku. Zatrzymano jednak 11 uczestników imprezy, którzy dopuścili się przestępstw i wykroczeń.

Wczoraj w stosunku do ośmiu pseudokibiców zapadły już wyroki sądu. Pięciu z zatrzymanych w sobotę sąd skazał na karę 2 lat zakazu wstępu na wszystkie imprezy masowe w kraju i grzywnę w wysokości 2000 złotych. Kolejnych trzech usłyszało wyrok 3 lat zakazu wstępu na wszystkie masowe imprezy w kraju i grzywnę w wysokości 3000 złotych, a dodatkowo rok policyjnego dozoru w trakcie trwania imprez sportowych z udziałem klubu piłkarskiego drużyny Zagłębia Sosnowiec. Ponadto podczas zabezpieczenia policja zatrzymała 27-latka z Dąbrowy Górniczej, który butelką z piwa wybił szybę w autokarze kibiców drużyny gości. Mężczyzna ten noc spędził w policyjnym areszcie i następnego dnia usłyszał zarzut. Może grozić mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wśród zatrzymanych w sobotę znalazł się także pseudokibic poszukiwany listem gończym. Ten 30-latek został doprowadzony do aresztu śledczego, dodatkowo grozi mu wysoka grzywna i zakaz wstępu na imprezy masowe w związku z popełnionym wykroczeniem na terenie Stadionu Ludowego w Sosnowcu.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony