Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberpatrol w biurze projektowym. Zabezpieczono nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 29.05.2014

Policjanci z Lublina weszli wczoraj do siedziby jednej z lubelskich firm. W trakcie przeszukania zabezpieczyli dyski twarde, laptopa oraz serwer, które zawierały różnego rodzaju nielegalne kopie programów do projektowania i obróbki graficznej, a także pakietów biurowych i systemów operacyjnych. Trwa szacowanie strat, jakie ponieśli producenci oprogramowania. Wstępna analiza wskazuje, iż łączna wartość strat może osiągnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Komputerową KWP w Lublinie zdobyli informacje, że w jednej z lubelskich firm używane jest nielegalnie, bardzo drogie komercyjne oprogramowanie projektowe. Wczoraj przyszedł czas na realizację. Policjanci razem ze specjalistą ds. legalności oprogramowania i licencjonowania weszli do siedziby firmy. W biurze architektoniczno-budowlanym zabezpieczono m.in. dwa komputerowe dyski twarde, laptopa oraz serwer, które zawierały różnego rodzaju nielegalne kopie programów do projektowania i obróbki graficznej, a także pakietów biurowych i systemów operacyjnych.

Policjanci z cyberpatrolu ustalili, że firma nie posiada zarejestrowanych produktów w bazach firm zajmujących się wytwarzaniem takich programów. Obecnie trwa szacowanie strat, jakie w wyniku przestępczej działalności ponieśli producenci oprogramowania. Wstępne wyliczenia wykazują, że wartość strat może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Właścicielom prowadzącym działalność gospodarczą przy wykorzystaniu pirackiego oprogramowania grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony