Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przyjaciel człowieka - wróg przestępców

Data publikacji 07.11.2007

Lucky i Flo to jedyne psy na świecie, które potrafią wywęszyć płyty CD i DVD. Tylko w ciągu 5 miesięcy tego roku w Malezji wykryły prawie dwa miliony pirackich płyt. Wczoraj przyleciały do Polski, a dziś o 12:00 ich umiejętności zostaną zaprezentowane w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach CSP Legionowo.

W 2004 roku MPAA zainicjowała program mający na celu ustalenie czy możliwe jest wyszkolenie psów do wykrywania zapachu polikarbonatu ewentualnie innych środków chemicznych używanych do produkcji pirackich płyt. Całkowity koszt szkolenia wyniósł około 17 000 dolarów. Po ośmiomiesięcznym szkoleniu Lucky I Flo skierowane zostały na lotnisko Stantsed w Wielkiej Brytanii gdzie miały przejść praktyczny test wykorzystania nowo nabytych umiejętności. Już pierwsze dni pokazały, że szkolenie zakończyło się sukcesem, bowiem psy bezbłędnie wskazywały przesyłki zawierające płyty DVD- nawet ich niewielkie ilości ukryte w dużych kontenerach.

Lucky i Flo są zdolne do wykrycia płyt ale oczywiście nie są w stanie odróżnić CD od DVD czy też płyt wytłoczonych od wypalonych na komputerowych nagrywarkach. Nie ma to jednak istotnego znaczenia bowiem legalnie powielane nośniki są przesyłane oficjalnie i zaopatrzone są w stosowną dokumentację, psy natomiast znajdą płyty w najmniej spodziewanych miejscach co zwykle oznacza zamiar ich przemycenia przez granicę. W 2006 r Lucky I Flo odwiedziły USA (Washington , Los Angeles) Kanadę, Singapur, Filipiny, były też w Dubaju oraz w wielu miastach Wielkiej Brytanii gdzie prezentowały swoje umiejętności i wartość przed wysokiej rangi przedstawicielami służb celnych, policji i innych agend rządowych .

W marcu 2007 Lucky I Flo poleciały do Malezji gdzie Ministestwo Handlu Wewnętrznego I Spraw Konsumenckich wspólnie z MPA (Motion Pictures Association) ogłosiły rozpoczęcie operacji pod nazwą Double Trouble (podwójny kłopot) która miała trwać około miesiącaPoczątkiem operacji była prezentacja umiejętności psów przed przedstawicielami Królewskiej Policji Malezji, Służb Celnych jak również przedstawicieli linii lotniczych, firm kurierskich oraz licznie przybyłych przedstawicieli mediów. Pokaz miał miejsce w wolnej strefie handlowej międzynarodowego lotniska w Kuala Lumpur. Jednym z celów operacji Double Trouble było wskazanie przedstawicielom ministerstwa , które wcześnie wyraziło zainteresowanie wdrożeniem do swojego programu szkolenia psów jak skuteczna to może być broń w walce ze zorganizowanymi grupami przestępczymi wprowadzającymi do obrotu nielegalnie skopiowane płyty DVD. W wyniku sukcesu jaki odniosła ta operacja Ministestwo Handlu Wewnętrznego I Spraw Konsumenckich przedstawiła w parlamencie malezyjskim projekt utworzenia własnej jednostki psów tropiących i otrzymała na to zgodę oraz środki niezbędne do utworzenia takiej jednostki. W wyniku porozumienia pomiędzy MPA a rządem Malezyjskim które niedawno zostało podpisane MPA przekaże nowotworzonej jednostce dwa labradory.

 W dniu 13 lipca 2007 Lucky i Flo doprowadziły funkcjonariuszy policji do  sklepu i pomieszczeń magazynowych gdzie przechowywanych było około 100 000 płyt z pirackimi filmami i grami komputerowymi . Funkcjonariusze  mogli się naocznie przekonać, że to co zaprezentowały psy na pokazie sprawdza się w rzeczywistości zwłaszcza, że  w miejscu przechowywania płyt rozsypany był węgiel drzewny, którego woń miała zmylić psy. W związku z dużym sukcesem i towarzyszącym  jemu ogromnym zainteresowaniu mediów zdecydowano się kontynuować operację Double Trouble do końca sierpnia 2007. W jej trakcie Lucky i Flo towarzyszyły funkcjonariuszom w wyszukiwaniu    przesyłek co do których zachodziło podejrzenie, że mogą zawierać pirackie płyty DVD oraz wytypowanych w Kuala Lumpur, Johor Baru i Penang. W ciągu 6 miesięcy pobytu w Malezji i na Filipinach Lucky i Flo uczestniczyły w 35 akcjach policyjnych w trakcie których aresztowano 26 osób, którym przedstawiono zarzuty naruszenia praw autorskich. Zabezpieczonych zostało 1 880 000 pirackich płyt . Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych płyt to ponad 3,5 miliona USD.

Umiejętności Lucky I Flo wykorzystane zostały także w postępowaniach zmierzających do wykrycia miejsc nielegalnej produkcji płyt w wyniku czego zlokalizowano I zlikwidowano nielegalną tłocznie płyt, w której zabezpieczono 2 linie służące do produkcji płyt DVD I jedną do produkcji VCD o szacunkowej wartości ok 2 milionów dolarów, Maszyny te miały zdolność produkcyjną około 10 mln  płyt rocznie. Dodatkowo udało się zlokalizować kilka nielegalnych powielarni płyt gdzie zabezpieczono 97 nagrywarek DVD.

W sierpniu Lucky i Flo ponownie odwiedziły Stany Zjednoczone Ameryki oraz Kanadę.  Ich obecność była szeroko komentowana w środkach masowego przekazu. Praktycznie wszystkie najpoważniejsze dzienniki nowojorskie zamieściły informacje o niespotykanych umiejętnościach tych psów (NY Daily News, New York Post, The New York Sun, The New York Times) podobnie jak stacje telewizyjne o zasięgu lokalnym jak i ogólnokrajowym które wielokrotnie nadawały reportaże o ich pobycie.

O ich popularności najlepiej świadczy fakt, że zostały zaproszone do nowojorskiego ratusza w którym przyjęte zostały przez burmistrza Nowego Jorku MICHAEL’a R. BLOOMBERG’a.

Podobne zainteresowanie ich obecnością miało miejsce w Kanadzie. Podczas pobytu w Nowym Jorku Lucky i Flo dały kolejny dowód swoich nieprzeciętnych umiejętności wykrywając duże ilości pirackich płyt w trzech miejscach handlowych w dzielnicy Queens w Nowym Jorku w wyniku czego zatrzymane zostały trzy osoby. Zdolności tych wspaniałych psów najlepiej skomentował Prokurator Okręgowy Queens mówiąc, że „najlepszy przyjaciel człowieka stał się najgorszym koszmarem przestępców rozprowadzających pirackie płyty”.

Powrót na górę strony
Polska Policja