Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pobrał ponad 2 tysiące utworów – odpowie za naruszenie praw autorskich

Data publikacji 11.06.2014

Ponad 2 tysiące utworów muzycznych pobrał z Internetu 26-letni głogowian. Jego zamiłowanie do muzyki skończyło się jednak zarzutem o naruszenie praw autorskich. Policjanci z Głogowa zabezpieczyli dyski komputera, na których znajdowały się nielegalnie uzyskane utwory muzyczne.

Policjanci z komendy powiatowej w Głogowie ustalili, że 26-letni mężczyzna z Internetu pobrał ponad 2 tysiące utworów muzycznych, naruszając przepisy o prawach autorskich. Funkcjonariusze zabezpieczyli dyski komputera z zawartością  nielegalnie uzyskanych utworów.

Internet jest kopalnią wiedzy i oprogramowania. Jednak oprogramowanie to posiada swojego właściciela, który decyduje, w jaki sposób można je rozpowszechniać. Obok oprogramowania typu freeware, czyli mówiąc najprościej darmowego, istnieje też oprogramowanie komercyjne. Najczęściej za utwory muzyczne, filmy i programy musimy po prostu zapłacić, jeśli chcemy je mieć na własność i bez problemów z nich korzystać. Jak ustalili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, 26-letni głogowianin na swój komputer pobrał utwory muzyczne przy pomocy specjalnego oprogramowania. Pobierając pliki, jednocześnie dochodzi do dzielenia się nimi z innymi użytkownikami, nawet bez wiedzy osoby pobierającej.

Taki proceder jest niezgodny z prawem i w przypadku ujawnienia, wywołuje to reakcję przedstawicieli instytucji zajmujących się zbiorową ochroną praw autorskich. 26-latkowi grozi teraz kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Wartość 2765 utworów muzycznych została wyceniona na prawie 4 tys. złotych.

(KWP we Wrocławiu / gm)

 

Powrót na górę strony