Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia antyterrorystyczne - aktywny strzelec

Data publikacji 17.06.2014

W Katowicach przeprowadzono ćwiczenia służb mundurowych i ratunkowych w zakresie współdziałania podczas incydentu terrorystycznego. W szkoleniu uczestniczyli policjanci, strażacy, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, służb medycznych oraz studenci ratownictwa medycznego. Sprawdzono procedury współpracy i przepływ informacji pomiędzy uczestnikami treningu. Zarejestrowany materiał posłuży do szczegółowej analizy.

Zgodnie z przyjętym scenariuszem do siedziby Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach wdziera się uzbrojony w karabin automatyczny mężczyzna, który otwiera ogień do znajdujących się w jego zasięgu ludzi. Na miejsce wezwani zostają policjanci. Napastnik pozbawia życia trzy osoby, a sześć ciężko rani - wśród rannych jest również policjant.

Rozpoczyna się skoordynowana akcja ratunkowa polegająca na ewakuacji osób z budynków WPR, pomocy rannym i zabezpieczeniu okolicznego terenu. Jako że terrorysta bierze 5 zakładników, do akcji przystępują policjanci wyspecjalizowani w negocjacjach, a na pozycjach rozlokowują się antyterroryści.

Po negocjacjach napastnik uwalnia kolejno 4 zakładników, po czym wychodzi na dziedziniec z piątym zakładnikiem, usiłując podejść do samochodu i odjechać. Wcześniej terrorysta wywołuje w pomieszczeniach WPR pożar, by - korzystając z zamieszania - zbiec z miejsca wydarzeń. Wówczas do akcji wkroczają policyjni antyterroryści, którzy obezwładniają i zatrzymują przestępcę. Wezwani na miejsce strażacy gaszą wzniecony w pomieszczeniach garażowych pożar.

Cały przebieg ćwiczeń został zarejestrowany. Po dokładnej analizie materiału zdjęciowego, dokumentów i korespondencji radiowej oraz telefonicznej opracowana zostanie ocena ćwiczeń.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony