Kobiety w Policji

Za mundurem panny sznurem

Data publikacji 08.03.2011

Choć policjant to nadal zawód zdominowany przez mężczyzn, nie brakuje w naszych szeregach kobiet. Na ponad 6 tys. funkcjonariuszy pełniących służbę na terenie województwa łódzkiego 820 to kobiety. 23 z nich zajmuje kierownicze stanowiska na różnych szczeblach dowodzenia.

Są komendantami, jak w bełchatowskiej czy zgierskiej komendzie, naczelnikami i kierownikami mniejszych ogniw. Bardzo dobrze wypadają na egzaminach kwalifikacyjnych - i to zarówno fizycznych, jak i psychologicznych, gdzie są oceniane na równi z mężczyznami. W każdym przypadku ważne są indywidualne predyspozycje, o których nie zawsze decyduje płeć. Kobiety w Policji wykonują swoje zadania zarówno w służbach mundurowych, jak i operacyjnych. Pracują jako dzielnicowi, specjaliści do spraw nieletnich, śledczy w wydziałach dochodzeniowych, spotkać je można podczas kontroli drogowej czy interwencji związanej z awanturą domową lub bójką. Swoje wykształcenie wykorzystują także jako eksperci w laboratorium kryminalistycznym. Cenione są za dokładność, obowiązkowość, rzetelność i zaangażowanie.

Często łagodzą obyczaje, zarówno wśród kolegów po fachu, jak i podczas interwencji, choć w trakcie tych ostatnich muszą być przygotowane na agresję i atak. Wiedzą, że nie mogą liczyć na taryfę ulgową i tylko w taki sposób zapracują na zaufanie i szacunek kolegów po fachu. Codzienna służba szybko weryfikuje wyobrażenia o pracy w mundurze. Ważne, aby znaleźć złoty środek, który pogodzi życie zawodowe z osobistym, czego wszystkim Paniom serdecznie życzymy.

St. sierż. Katarzyna Pietrza

St. sierż. Katarzyna Pietrzak, lat 29, w służbie od 5 lat. Pracuje jako dzielnicowa w V komisariacie Policji. W 2010 roku wygrała konkurs na najlepszego dzielnicowego w województwie. Tytuł ten zdobyła, pokonując kilkudziesięciu policjantów. Ukończyła studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Lubi sport, uprawia ju jitsu.

Sierż. Monika Świątczak

Sierż. Monika Świątczak, lat 28, w służbie od 3 lat. Pracuje w ogniwie patrolowym w III komisariacie na Retkini. Ukończyła studia informatyczne w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Sierż. Paulina Kolasińska

Sierż. Paulina Kolasińska, lat 23, w służbie od 3 lat. Pracuje w wydziale zabezpieczenia miasta łódzkiej komendy. Do pracy w Policji skusiła ją ciekawość oraz rodzinne tradycje. Na co dzień uprawia karate tradycyjne.

Sierż. Katarzyna Brodecka

Sierż. Katarzyna Brodecka, lat 28, w służbie do 3 lat. Zajmuje się prewencją w V komisariacie Policji. Ukończyła studia socjologiczne w Łodzi. Od zawsze chciała pracować w niebieskim mundurze.

St. sierż. Nina Molenda-Adamczyk

St. sierż. Nina Molenda-Adamczyk, lat 30, pracuje w wydziale ruchu drogowego od 5 lat. Zajmuje się wykroczeniami. Ukończyła studia w Wojskowej Akademii Medycznej w Poznaniu.

(źródło: KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony