Wiadomości z województw

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spot " Odblaski to życie" w ramach akcji "Świeć przykładem"

Data publikacji 03.10.2019

W ramach akcji „Świeć Przykładem” w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy powstał spot „Odblaski to życie” uświadamiający pieszym poruszającym się o zmierzchu, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu.

Przed nami jesienno-zimowe szarugi, coraz szybciej zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła. Pogarszające się warunki na drogach nie sprzyjają bezpieczeństwu. W związku z tym policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy stworzyli krótki filmik „Odblaski to życie” dobitnie pokazujący, jak elementy odblaskowe poprawiają widoczność.

Celem spotu jest przypominanie i uświadamianie pieszym, że mają oni realny wpływ na swoje bezpieczeństwo.

Zasada jest prosta! Pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie musi tego robić jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Mimo to policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli w obszarze zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych.

Pamiętajmy! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów. Natomiast wyposażony w elementy odblaskowe staje się widoczny nawet w odległości 150 metrów. To ogromna różnica! Te dodatkowe 110 metrów pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

(KWP w Bydgoszczy/js)

 

 

Powrót na górę strony